Jak działa ekologiczny beton?

ECOncrete to nowy materiał posiadający bardzo pożądaną zdolność. Jest nią zachęcanie organizmów morskich do osiedlania się na powierzchniach infrastruktury morskiej. Takie działanie umożliwia wzmocnienie konstrukcji i jej ochronę przed niszczycielską działalnością morza. Połączenie produkcji odnawialnej energii elektrycznej oraz zastosowanie ekologicznych surowców do budowy turbin czyni z morskiej energetyki wiatrowej jedno z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii. Czy zastosowanie ekologicznego betonu faktycznie ma uzasadnienie?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Ekobeton

Nowoczesny materiał zawdzięcza swoją nazwę produkującej go firmie, ECOncrete. Firma została założona w 2012 roku. Specjalizacją przedsiębiorstwa jest opracowywanie innowacyjnych i przyjaznych dla przyrody materiałów budowlanych. Zatrudnieni tam biolodzy, ekolodzy, inżynierowie środowiska i specjaliści od technologii betonu postawili sobie za cel, aby organizmy morskie w przypadku pojawienia się nowej konstrukcji na morzu nie traciły swoich siedlisk, a zamiast tego zyskiwały kolejne.

Firma opracowuje technologię betonu biowzmacniającego. Jednym z postawionych celów jest wsparcie bioróżnorodności, której działalność ma zwiększać wydajność strukturalną w porównaniu z betonem tradycyjnym. Takie właściwości gwarantuje opracowany przez ECOncrete skład i tekstura. Testy materiału przeprowadzone w 40 miejscach i 10 państwach są obiecujące dla przyrody i dla inwestorów ceniących generowanie przyjaznego wpływu na środowisko.

W nowojorskim Brooklyn Bridge Park, gdzie zastosowano ECOncrete, zaobserwowano kraby, a w Port De Fontvieille w Monako i w rotterdamskim porcie ekobeton został porośnięty przez glony i zamieszkały w nim ryby. Najbardziej jaskrawy przykład wykorzystania przez organizmy żywe przestrzeni, którą zapewnia beton to port w San Diego w Stanach Zjednoczony. Tam na betonowej konstrukcji powstał bioróżnorodny ekosystem. Schronienie w nim znalazły nawet homary i ośmiornice. Co więcej, wzrost alg, mięczaków, rureczników oraz innych morskich stworzeń aktywnie pochłaniających dwutlenek węgla, czyni ECOncrete wartościowym narzędziem do walki ze zmianami klimatu.

Offshore zniweluje wpływ na środowisko?

Energetyka wiatrowa offshore rozwija się bardzo dynamicznie, a temat ochrony mórz i oceanów jest w ostatnich latach równie popularny. Jorge Gutiérrez, dyrektor ds. inżynierii w ECOncrete, stwierdził, że energetyka wiatrowa stanowi nie budzącą złudzeń alternatywę dla paliw kopalnych. Gutiérrez zauważył również, że konieczne jest zwiększanie ekologiczności całej instalacji turbin wiatrowych. Użycie ekobetonu powinno rozwiązać część problemów wynikających z użycia tradycyjnych odpowiedników, a więc zwiększyć ekologiczność podstawy turbiny, czy systemów kotwiczenia.

“Ekobeton, który wzmacnia biologię morską i jej bioróżnorodność to zdecydowany sojusznik, który umożliwia rozwój infrastruktury energetyki wiatrowej offshore w sposób odpowiedzialny za środowisko.” – dodał Gutiérrez.

Inne zastosowania

ECOncrete jest wykorzystywany nie tylko przy budowie turbin wiatrowych, ale również w innych gałęziach przemysłu morskiego. Na Fuerteventurze stosuje się go do ochrony podwodnych kabli elektrycznych. Duży falochron z ekobetonu, którego zastosowaniem ma być ochrona statków przed gwałtownym falowaniem ma zostać wzniesiony już w tym roku w porcie w Maladze. Podobna inwestycja została już zrealizowana na Majorce w Cala Rajada. Port w Vigo w północno-wschodniej Hiszpanii powiększył się o dok o powierzchni 300 m2. Stało się to w ramach projektu „Living Ports”, który ma na celu promocję i upowszechnienie modelu portu jako miejsca przyjaznego dla morskich zwierząt i roślin. Oprócz tego zaprojektowana instalacja 100 ekologicznych projektów ochrony wybrzeża.

“Te inicjatywy w zakresie ekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych z pewnością stanowią precedens, który zostanie rozszerzony na inne lokalizacje.” – podsumował Jorge Gutiérrez.

Źródło: renewableenergymagazine.com, econcretetech.com

Zobacz również