Instalacja fotowoltaiczna może współpracować z instalacją pompy ciepła. Ideą tej współpracy jest to, żeby pompa ciepła była załączana dopiero na samym końcu.

W pierwszej kolejności, energia elektryczna produkowana przez instalację PV ma nam zasilić podstawowe odbiorniki energii elektrycznej w domu. Następnie, jeżeli dysponujemy tzw. routerem energii możemy zdalnie załączać inne urządzenia, na przykład zmywarkę lub pralkę. Są to takie urządzenia, które mogą pracować bez obecności mieszkańców w domu.
Jeżeli w tym momencie, wszystkie odbiorniki nie wykorzystają w pełni produkowanej energii, to na odcinku do sieci montowany jest licznik energii elektrycznej, który komunikując się z automatyką pompy ciepła zmusza ją do rozpoczęcia pracy i wykorzystania tej energii do zagrzania ciepłej wody użytkowej, załadowania zbiornika buforowego, podgrzania wody basenowej, na potrzeby chłodzenia itd. Nie ma w tej sytuacji potrzeby montowania akumulatorów energii, które obniżają mocno sprawność.

Router energii to jest urządzenie a’la licznik dwukierunkowy, niezastępujący jednak właściwego licznika, które mierzy przepływ energii w jedną i w drugą stronę i potrafi w inteligentny sposób tę energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej rozdzielić na odbiorniki, na przykład na pierwszą, drugą, trzecią fazę. Co więcej, można go dodatkowo tak zaprogramować, że zwalniając jakiś odbiornik energii elektrycznej do pracy możemy decydować jaki czas ma on być podtrzymywany w działaniu. Celem takiego zabiegu jest niedopuszczenie do sytuacji, w której włączamy pralkę, słońce zachodzi, a proces prania, czy zmywania zostaje przerwany, mimo iż nie został zakończony. Chodzi o to, by urządzenie zwolnione do pracy było podtrzymywane przez określony czas, do zakończenia rozpoczętego procesu.
Takie urządzenia jak router energii są dostępne w Polsce. Dodatkowo, możemy również za pomocą oprogramowania Home Manager komunikować się w sposób zdalny z naszą instalacją i obserwować jak wyglądają przebiegi energii elektrycznej.

Dawid Pantera
Akademia Viessmann
dawid pantera


Przegląd modułów fotowoltaicznych i falowników ponad 40 producentów w GLOBEnergia 6/2014