Światowy lider asortymentu domowego podąża za innowacyjnością i ekologią. To nie pierwszy przypadek, kiedy znana marka bierze czynny udział w sektorze odnawialnych źródeł energii. Dla IKEI to kolejna szansa na poszerzenie rynku odbiorców. Chociaż oferta nie jest młoda, to Ikea rzadko podsumowuje jej założenia i cele, jakie chcę dzięki niej osiągnąć. Natrafiliśmy ostatnio na ciekawy wywiad z liderem rozwoju IKEA Home Solar Business. Uchyla on nieco rąbka tajemnicy o sposobie realizacji oferty.

Droga do sukcesu

Chcemy osiągnąć sukces w tym temacie, zwiększając udział w rynku i zwiększając nasze obroty na obecnych i nowych rynkach. – wyznał w jednym z wywiadów Signe Antvorskov Krag, Globalny lider rozwoju IKEA Home Solar Business. – Wiemy, że w dłuższej perspektywie to się opłaci – dodał.

Pomysł zyskał wielu zwolenników, ponieważ produkty oferowane przez firmę są kompletne. Zestawy wystarczy zainstalować na budynku oraz podłączyć do sieci, nie potrzeba kompletować samodzielnie wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej, co bardzo cenią sobie klienci.

Najtrudniej o rozgłos

Dla większości klientów nadal nowością jest, że firma meblarska wprowadza rozwiązania z zakresu zielonej energii. Ikea broni się jednak wizją stworzenia lepszego codziennego życia dla społeczeństwa korzystającego z jej usług. Producent, świadomy wielkości wyzwania, postawił na biznesowy model partnerstwa, nawiązując współpracę z firmami EPC na rynkach, na których oferuje energię słoneczną.

Przemyślany rynek

Ikea jasno dała do zrozumienia, że zależy im na jakości oferowanych produktów i rozwiązań. Dlatego postawili dość wysokie wymagania dostawcom. Skrupulatnie też został przeanalizowany rynek odbiorców, dzięki czemu producent mógł stworzyć idealną ofertę dla każdego kraju, w którym działa. Tam, gdzie rynek solarny rozrasta się bardzo szybko oferuje także opcje magazynowania energii. Tam, gdzie sektor słoneczny jest dopiero w fazie rozwoju – wyłącznie panele PV, dające możliwość pozyskiwania ekologicznej energii na bieżąco. Poprzez takie działanie firma prowadzi bardzo elastyczną działalność.

Słoneczna oferta w Polsce

Systemy fotowoltaiczne Ikei są dostępne również w Polsce. Społeczności podoba się łatwość działania, ale czy ufają w pełni pomysłowi producenta? To pytanie do Was! Fotowoltaika w ofercie Ikei w Polsce jest dostępna od kwietnia 2017 roku. Systemy fotowoltaiczne są traktowane przez IKEA nieco wyjątkowo, ponieważ klient odbiera kompletną, działającą instalację, a nie pojedyncze komponenty w paczkach do samodzielnego montażu.

IKEA w Polsce oferuje instalacje fotowoltaiczne zbudowane z dwóch typów modułów.

Solstrale Basic – Moduły polikrystaliczne w srebrnej ramie aluminiowej z białą folią elektroizolacyjną. Charakteryzują się wysoką wydajnością osiągając maksymalną moc 275W. Ten wybór to optymalny stosunek wartości do ceny przy zachowaniu najwyższych standardów wykonania.

Solstrale Plus Wysoce estetyczne moduły monokrystaliczne w czarnej lub srebrnej ramie aluminiowej z czarną folią elektroizolacyjną. Charakteryzują się wysoką wydajnością osiągając maksymalną moc 280W. Ten wybór to optymalna opcja dla klientów wymagających najwyższych standardów estetycznych.

Ekologiczna IKEA?

Ikea zawsze starała się angażować w zrównoważoną energię. W latach 70. ubiegłego wieku, po kryzysie naftowym, firma wybudowała wiatrak w Kopenhadze. Dało to możliwość wykorzystania energii z ekologicznych źródeł do własnej produkcji. Teraz przyszła kolej na energię słoneczną.

Opracowano na podstawie:  GLOBEnergia, pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia