Jak instalatorzy PV wybierają falowniki? Których producentów preferują?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Falowniki  zawdzięczają nazwę swojej pierwotnej funkcji, czyli konwersji DC-AC. Z uwagi na rosnące potrzeby systemów fotowoltaicznych ich rola sukcesywnie się rozszerza, a wzrost znaczenia można porównać do telefonów komórkowych, które pierwotnie służyły rozmowom telefonicznym, a których funkcjonalność dziś jest dużo bardziej zaawansowana.

Falowniki często nazywane są mózgiem instalacji fotowoltaicznej, dlatego odpowiednio dobrane gwarantują wysokie uzyski energii i zadowolenie z funkcjonowania instalacji.

Podczas VIII Ogólnopolskiego Forum  Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar +, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV opublikowało wyniki badania rynku, jakie przeprowadzono na przełomie 2016/2017 wśród firm instalacyjnych trudniących się montażem instalacji fotowoltaicznych.

Jak wynika z opracowanych przez SBF Polska PV wyników, przy wyborze falowników fotowoltaicznych, dla firmy instalacyjnej najważniejsze jest wsparcie techniczne producenta po sprzedaży. Nieco mniej ważnym aspektem jest serwis oraz opinia o firmie. Cena jest w tym wypadku najmniej ważna, choć ma ona wpływ na decyzję.

Dla instalatorów elektrowni PV ważna jest również jakość i sprawność działania produktu, miejsce jego produkcji, czas gwarancji, a także dane dotyczące bezpośrednio producenta: czasu działania firmy na rynku, historii oraz dotychczasowych realizacji.

Źródło: SBF POLSKA PV

Przy wyborze falowników fotowoltaicznych firmy instalatorskie najczęściej sięgają po produkty marki Fronius, SMA oraz SolarEdge. Właśnie te firmy cieszą się bardzo dobrą renomą, co widać po wynikach ankiety.

*Dane odnoszą się do preferencji ankietowanych firm wykonawczych w zakresie wykonywanych mikroinstalacji, nie do rzeczywistego udziału w rynku. (Źródło: SBF POLSKA PV)

Podczas badania, firmy miały okazję ocenić serwis i wsparcie techniczne producentów falowników, których produkty znajdują się na polskim rynku. Tutaj również potwierdziło się to, co wykonawcy sugerowali odpowiadając na pytanie, którego producenta najczęściej wybierają.

Najlepiej oceniono serwis i wsparcie firmy Fronius. Aż 54% respondentów dało ocenę bardzo dobrą ocenę, a 30% ocenę dobrą. 52% pytanych bardzo dobrze i 28% dobrze oceniło współpracę z firmą SMA, a 51% bardzo dobrze i 33% dobrze z firmą SolarEdge. Zdecydowanie najmniej gorszych ocen otrzymała firma SolarEdge.

Źródło: SBF POLSKA PV


https://globenergia.pl/z-jakiej-branzy-wywodza-sie-instalatorzy-pv-w-polsce/

Zobacz również