Przy obecnym stanie prawnym, jeśli moc instalacji nie przekracza 10 kWp, to z każdej 1 kWh energii wprowadzonej do sieci możemy odebrać 80 proc. na własny użytek. W przypadku instalacji o mocy ponad 10 kWp ten współczynnik wynosi już tylko 70 proc. Zbyt wysoka moc zwiększy koszty instalacji i okres zwrotu. Natomiast za niska będzie wymagać dokupienia prądu z zakładu energetycznego.

Aby obliczyć, jaka moc instalacji będzie odpowiednia, można spojrzeć na licznik zużycia prądu albo po prostu zebrać rachunki za prąd z całego roku i na ich podstawie oszacować odpowiednią moc. W trudniejszej sytuacji są osoby, które dopiero planują budowę domu i muszą określić zapotrzebowanie na energię elektryczną. W tym wypadku można posłużyć się wynikami badań, które uśredniają zużycie energii.

Zapotrzebowanie na energię w małym, średnim i dużym gospodarstwie

Mały dom, w którym mieszkają maksymalnie dwie osoby, będzie potrzebował instalacji o mocy 1,5 kW. Jest to prawdopodobne przy założeniu, że domownicy będą korzystać z lodówki, telewizora LCD, około dziesięciu energooszczędnych punktów świetlnych, kilku urządzeń w trybie stand-by, pralki (jedno pranie w tygodniu) oraz zmywarki (dwa mycia w tygodniu).

W domu średniej wielkości, w którym mieszkają dwie lub trzy osoby, zużycie prądu będzie oczywiście większe. Lodówka, telewizor LCD, od dziesięciu do dwudziestu punktów świetlnych, urządzenia w trybie czuwania, od trzech do pięciu prań w tygodniu, pracująca pięć razy w tygodniu zmywarka, komputer i mała klimatyzacja potrzebują już 3 kW.

Natomiast duży dom, w którym mieszka co najmniej czteroosobowa rodzina, potrzebuje instalacji o mocy 5 kW. W tym przypadku na zużycie energii złożą się: lodówka, ponad dwadzieścia żarówek, TV, urządzenia w trybie stand-by, pralka i zmywarka pracujące więcej niż pięć razy w tygodniu, suszarka do ubrań, komputer, klimatyzacja.

Fotowoltaika – inwestycja na lata

Nie ma potrzeby planować zużycia energii z dużym zapasem, o ile nie zamierzamy w najbliższym czasie podjąć poważnych inwestycji w tym zakresie. Sprzęty AGD stają się coraz oszczędniejsze, więc nawet przy zakupie dodatkowych urządzeń lub wymiany obecnych na nowe, zużycie nie powinno znacznie wzrosnąć. Dziesięć lat temu jedna żarówka zużywała tyle energii, ile dziś oświetlenie całego mieszkania. Ale na pewno warto wziąć pod uwagę, że instalacja wytrzyma 30-40 lat, a w niedalekiej przyszłości energią elektryczną będziemy ładować również samochody.

– Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w montażu systemów PV. Dzięki temu z pewnością wybierzemy optymalne rozwiązanie dla domu lub firmy.  – radzi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy firmy RuckZuck, właściciela marki AS Energy.

Ekspert dopowiada, że dostępne w Internecie kalkulatory obliczające zapotrzebowanie na energię elektryczną nie są w stanie uwzględnić wszystkich czynników.


Materiał sponsorowany

AS Energy

Marka oferująca wszystkie potrzebne elementy do montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie.