Jak odstraszać ptaki z instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli jakakolwiek technologia związana z energetyką odnawialną kojarzy się z ptakami, to są to turbiny wiatrowe (które nie są dla ptaków bardziej szkodliwe niż linie wysokiego napięcia, samochody, czy wysokie, oszklone budynki). O fotowoltaice i ptakach mówi się niewiele, chociaż z tego połączenia też mogą wyniknąć pewne problemy – tym razem nie dla ptaków, ale raczej dla użytkowników i właścicieli paneli słonecznych. Jak ptaki wpływają na produkcję energii z fotowoltaiki i jak można pozbyć się problemu?

- Częsta obecność ptaków w obrębie instalacji fotowoltaicznych może powodować spadek wydajności instalacji nawet do 45%.
- Ptaki mogą powodować zanieczyszczenia paneli, ale też uszkodzenia instalacji i budynku.
- Istnieją uniwersalne i dedykowane rozwiązania dla tego problemu.
Ptaki mogą powodować zabrudzenia instalacji fotowoltaicznej, zmniejszając produkcję energii elektrycznej. Przyczyną problemów może być też dziobanie (powodujące zarysowania), zakładanie gniazd i przesiadywanie ptactwa na panelach słonecznych. Najlepszym sposobem będzie odstraszanie zwierząt, do czego istnieją dedykowane rozwiązania.
Strach na wróble
Żeby nie dopuścić do szkód i strat spowodowanych obecnością ptaków, takich jak na przykład powszechne w miastach i wsiach gołębie, można zastosować kilka rodzajów odstraszaczy. Najczęściej wykorzystywanym sposobem jest instalacja specjalnych kolców w miejscach, gdzie zwierzęta najczęściej przesiadują, lub siatek. Czasami konieczne jest również zamontowanie środków zabezpieczających przed zagnieżdżeniem się ptaków pod panelami. Zakładające gniazda ptaki mogą powodować szkody nie tylko dla instalacji fotowoltaicznej, ale też dla budynku – na przykład wyskubując materiał izolacyjny i używając go do budowy schronienia, czy powodując nie tylko nieestetyczny wygląd, ale też szybsze zużywanie elementów konstrukcji. Żeby tego uniknąć, można też stosować odstraszacze wizualne, przykładowo modele ptaków drapieżnych, lub urządzenia odbijające światło. Istnieją więc stosunkowo tanie i łatwe w zastosowaniu sposoby, pozwalające zminimalizować wpływ zwierząt na fotowoltaikę, które dodatkowo nie są dla nich niebezpieczne. Przy wykonywaniu instalacji zniechęcającej ptaki należy pamiętać o odpowiednim jej rozplanowaniu – zacienienie paneli może skutkować spadkiem produkcji.
Dedykowane rozwiązania
Istnieją też na rynku rozwiązania dedykowane specjalnie do odstraszania ptaków z terenów instalacji fotowoltaicznych. Jednym z nich jest produkt hiszpańskiej firmy, która oferuje bezpieczny dla zwierząt system zabezpieczania instalacji fotowoltaicznych. Przedsiębiorstwo, które doświadczenie zebrało w sektorze morskim, gdzie również zajmowało się problemem ptactwa, weszło również w sektor PV. Ich produkt to cienkie, rotujące ramiona, które pod wpływem nawet lekkiego wiatru zostają wprawione w ruch.

Urządzenie ma możliwość regulacji długości ramion, a więc także zasięgu. Jest lekkie i jak deklaruje producent, odporne na warunki atmosferyczne. Instaluje się je w prosty sposób bezpośrednio do paneli fotowoltaicznych. Przez stały ruch obrotowy urządzenia uniemożliwiają ptakom przesiadywanie w obrębie instalacji i zniechęca do przebywania w jej pobliżu. Ograniczenia w zastosowaniu dotyczą stopnia pochylenia paneli – jeśli jest większe niż 10 stopni, urządzenie może nie być skuteczne. Pojedyncze urządzenie może zabezpieczyć nawet osiem paneli, w przypadku większych farm, można zainstalować ich więcej.
Innym pomysłem jest podpięcie do paneli długich, plastikowych igieł, które skutecznie powstrzymują ptaki przed wchodzeniem i gniazdowaniem pod instalacją, o czym już pisaliśmy. Mostek, który znajduje się pomiędzy igłami, sprawia, że ptaki nie są w stanie przejść przez rząd igieł, ani ich podważyć. Zaletą rozwiązania jest łatwy montaż i żywotność, która pokrywa się z typowym czasem eksploatacji paneli PV. Raz zainstalowane urządzenie nie wymaga więc już żadnego zachodu.
Źródło: pv-magazine, Pro Solar Birds