Jak optymalizatory mocy przyspieszają zwrot inwestycji w PV – dane z prawdziwej instalacji

Czy wybór optymalizatora mocy przy instalacji PV na trudnym dachu jest ekonomicznie uzasadniony? Teraz odpowiedź na to pytanie może stać się łatwiejsza, ponieważ analizie zostały poddane dane z dwóch instalacji, gdzie zdecydowano się na montaż tych urządzeń. Czy w tym czasie pomogły zwiększyć uzyski energetyczne?

Zdjęcie autora: Solfinity

Solfinity

Dostawca komponentów instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Podziel się

Każdy inwestor chce uzyskać maksymalną ilość energii ze wszystkich zakupionych modułów. Nie zawsze jest to proste. W układzie PV opartym o moduły połączone szeregowo, częściowe, nawet niewielkie zacienienie jednego lub więcej modułów, ich zabrudzenia, wady fabryczne któregoś z urządzeń oraz ich nierówna degradacja doprowadzają do istotnego spadku produkcji we wszystkich panelach PV w danym szeregu. 

Może to spowodować nawet kilkudziesięcioprocentowy spadek produkcji z systemu fotowoltaicznego. Nie każdy właściciel instalacji PV wie jeszcze, że dostępne na rynku optymalizatory mocy to technologia, która pozwala  na rozwiązanie tego problemu. 

Optymalizator to urządzenie, które montowane jest pod jednym z modułów, aby nieustannie monitorować jego pracę i zapewnić mu autonomiczne działanie, niezależne od pozostałych urządzeń znajdujących się w stringu.

Ich skuteczność można łatwo zaobserwować dzięki zaawansowanym systemom monitoringu, które dokładnie obliczają pracę zarówno całego systemu, jak i poszczególnych modułów. 

Czy optymalizatory istotnie zwiększają produkcję z instalacji? 

Odpowiedzi na powyższe pytanie dostarcza analiza danych liczbowych produkcji z dwóch instalacji. Pierwsza z nich, o mocy niemal 40 kW pracuje w województwie zachodnio-pomorskim, druga o mocy 10 kW została przyłączona do OSD w województwie śląskim. W obu instalacjach wykorzystano optymalizatory marki Tigo. Instalacje pracują na częściowo zacienionych dachach z licznymi załamaniami, które drastycznie obniżałyby funkcjonowanie całego systemu

Najdłużej energię elektryczną generuje wspomniana inwestycja na północy Polski. Instalacja została przyłączona do systemu jesienią 2017 roku, dlatego w obliczeniach uwzględniono tylko lata 2018-2022 oraz pierwsze dwa kwartały bieżącego roku. W tym czasie fotowoltaika dostarczyła łącznie 140,49 MWh energii elektrycznej. Najwięcej, bo aż 35 MWh wygenerowano w pierwszym roku od uruchomienia układu. Jednak aż 5 MWh ze wspomnianych 35 wyprodukowano przy wsparciu optymalizatorów mocy Tigo i jest to 16% całej produkcji. W kolejnych latach zastosowanie optymalizatorów mocy również przyniosło oczekiwane korzyści. Od początku 2018 roku do końca czerwca 2023 roku optymalizatory mocy Tigo pomogły zwiększyć produkcję układu o 20,15 MWh i stanowi to 15% uzysku. 

Produkcja z instalacji o mocy 40 kW w latach 2018-2023, źródło: Solfinity
Produkcja z instalacji o mocy 40 kW w latach 2018-2023, źródło: Portal Tigo Energy dane dla istniejącej instalacji w województwie zachodnio-pomorskim

Praca optymalizatorów Tigo przekłada się na realne zyski. W 2023 roku cena energii elektrycznej za 1 kWh w taryfie G sięgnęła już 1 złotówki. Zatem wyżej wymieniona instalacja wsparta pracą optymalizatorów mocy Tigo wyprodukowała przez niecałe sześć lat energię elektryczną o wartości nieco ponad 20 tysięcy złotych. Jeszcze więcej zaoszczędziłby właściciel firmy objęty taryfą C. W jego przypadku nie musiałby on zakupić energii o wartości blisko 30 000 złotych. 

Druga, mniejsza instalacja wygenerowała od 2021 roku 23,97 MWh energii elektrycznej. Według danych z portalu Tigo Energy Intelligence, 3,50 MWh zostało wytworzone dzięki montażowi optymalizatorów mocy, co stanowi nieco ponad 14% z całej produkcji. 

Optymalizatory mocy Tigo pracują także bardzo równomiernie. Dane zebrane przez portal do monitoringu Tigo Energy Intelligence pokazują, że każdego roku zwiększają one produkcję z instalacji fotowoltaicznej od 13% do 16% i pozwalają one w dużym stopniu ograniczyć problemy typowe dla układów PV montowanych przy lokalizacjach o niesprzyjającej charakterystyce architektonicznej. 

Oszczędzaj również przed zakupem optymalizatora mocy 

Wybór liczby optymalizatorów jest uzależniony od charakterystyki instalacji fotowoltaicznej. Jednak szczególnie warto rozważyć zakup tych urządzeń, jeśli prace odbywają się na dachach o trzech lub czterech płaszczyznach. Urządzenia nie muszą znajdować się przy każdym module. Na etapie projektowania warto wskazać te panele, które po przeprowadzonym montażu będą szczególnie narażone na zacienienie. Inwestorzy końcowi powinni skonsultować się w tej sprawie z firmą instalatorską.  Z kolei firmy monterskie mogą otrzymać pełne wsparcie u dystrybutorów sprzętu PV. 

Pełne doradztwo przy tego typu kwestiach oferują eksperci Solfinity.  W ofercie tego dostawcy klienci znajdą nie tylko optymalizatory Tigo, ale i zestaw monitorujący Cloud Connect. 

Materiał promocyjny

Zdjęcie autora: Solfinity

Solfinity

Dostawca komponentów instalacji fotowoltaicznych w Polsce