Ostatnio pisaliśmy o różnicach w budowie powietrznych pomp ciepła typu split i monoblok, a także o różnicach dotyczących zastosowanych czynników chłodniczych. Dziś przyszedł czas na omówienie różnic montażowych.

Konstrukcja

Zarówno gabaryty jak i waga pomp ciepła typu SPLIT i MONOBLOK sprawiają, że te urządzenia wymagają najczęściej specjalistycznej konstrukcji. Może to być konstrukcja wolnostojąca na stelażu lub na fasadzie budynku.

Choć dobrze zastosowane gumowe wibroizolatory skutecznie izolują przed przenoszeniem hałasu na konstrukcję budynku, montaż na fasadzie budynku jest coraz rzadziej spotykany. Częściej spotyka się wariant wolnostojący, który dodatkowo ma tę zaletę, że pozwala zapewnić odprowadzenie z jednostki kondensatu, który powstaje w wyniku odmrażania parownika. Zarówno w przypadku splitów jak i monobloków, jednostki zewnętrzne montuje się stosunkowo blisko ściany. Wynika to z faktu, że im większa odległość między jednostkami, tym większe będą straty ciepła.

W przypadku pomp ciepła typu MONOBLOK, krótkie odcinki pomiędzy jednostkami mają większe znaczenie, niż w przypadku SPLITÓW, dla których w wymaganiach montażowych pojawia się pojęcie minimalnej odległości pomiędzy jednostkami, a przewody z czynnikiem trzeba czasami przeprowadzić dłuższą trasą.

Minimalna odległość pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną w pompie ciepła typu SPLIT w zależności od producenta waha się zwykle od 3 do 5 m. Jej określenie wynika z faktu, że w przypadku bardzo niewielkiej odległości pomiędzy jednostkami i pracy na bardzo wysokiej temperaturze zadanej mogłoby dojść do wyłączenia urządzenia w wyniku zbyt wysokiego ciśnienia.

Odległość od ściany budynku

Minimalna odległość pomiędzy ścianą budynku a miejscem, gdzie zasysane jest powietrze – dolne źródło dla powietrznych pomp ciepła, jest określona przez producentów i wynosi około 20 cm. W praktyce ta odległość powinna być jednak nieco większa, aby umożliwić swobodny dostęp do parownika lamelowego, który co jakiś czas powinno się oczyścić i 20 cm może okazać się niewystarczającą odległością, by zrobić to bez przeszkód. Trzeba jednak pamiętać, żeby odległość nie była zbyt duża, ze względu na wspomniane wcześniej straty ciepła. Trzeba również pamiętać o dobrej izolacji przewodów, by generować jak najmniejsze straty ciepła do otoczenia, a jednocześnie, żeby możliwie najlepiej zabezpieczyć układ przed zamrożeniem.


Materiał został opracowany na podstawie drugiego webinaru z cyklu Webinarowa Środa: „Powietrzne pompy ciepła typu MONOBLOK – jak zabezpieczyć układ przed zamrożeniem?”, który prowadził Dawid Pantera – inżynier produktu w Viessmann Polska

Redakcja GLOBEnergia