Jak przygotować biznes urządzeń grzewczych na ograniczanie stosowania paliw kopalnych?

Jak przygotować biznes urządzeń grzewczych na ograniczanie stosowania paliw kopalnych? Pisze o tym Maciej Czop - Prezes Zarządu Immergas w felietonie przygotowanym specjalnie na V Trendy Energetyczne!

Zdjęcie autora: Maciej Czop

Maciej Czop

Prezes Zarządu Immergas Polska Sp. z o.o.

Podziel się

W czasach, gdzie zmiany są tak szybkie, a przyszłość nieprzewidywalna przygotowanie biznesu urządzeń grzewczych na zmiany nie jest rzeczą łatwą.

Obecnie już możemy zaobserwować transformację rynku urządzeń grzewczych, gdzie odchodzenie od kotłów stałopalnych czy gazowych na rzecz pomp ciepła dzieje się bardzo dynamicznie. Jednym z głównych czynników wpływających na taki stan rzeczy jest strategia REPowerEU zaprezentowana w maju 2022 przez Komisję Europejską. Kluczowym założeniem tej strategii jest uniezależnienie się od paliw kopalnych oraz osiągnięcie co najmniej 55% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. i neutralności klimatycznej do 2050 r. Pamiętajmy, że przepisy to nie wszystko, bo obecna sytuacja na rynku paliw, ich szalejące ceny i ograniczona dostępność mają ogromny wpływ na kierunek transformacji rynku urządzeń grzewczych. W strategii proponuje się zwiększenie udziałów energii odnawialnej, głównie pomp ciepła. Prognozuje się wzrost ich udziału z 40% do 45%. Aby zrealizować cele REPowerEU w 2030 r., liczba instalatorów pomp ciepła powinna wzrosnąć o 50% w porównaniu do stanu obecnego. Spośród istniejących dziś instalatorów urządzeń grzewczych, co najmniej 50% z nich będzie musiało przejść przekwalifikowanie, aby móc pracować z pompami ciepła. Instalatorzy będą odgrywać kluczową rolę w dekarbonizacji budynków. Dlatego bardzo ważnym stanie się zwiększenie świadomości i nacisku na edukację z zakresu pomp ciepła instalatorów, ale też samych użytkowników końcowych.

Kolejnym elementem przygotowań rynku urządzeń grzewczych mogą być hybrydowe pompy ciepła, czyli urządzenia łączące w sobie pompę ciepła i kocioł gazowy. To urządzenie mogące pokryć wysokie zapotrzebowanie budynków o kiepskiej izolacyjności dzięki wysokiej mocy kotła gazowego, a wraz z termomodernizacją zwiększać udział pracy pompy ciepła, tym samym znacząco obniżać rachunki. Termomodernizacja budynków nie jest krótkim procesem, a my potrzebujemy zmian już dziś. Hybrydowe pompy ciepła, czy łączenie obecnych instalacji kotłów gazowych z pompami ciepła może okazać się dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowując, to czego potrzebujemy, żeby przygotować się na zmiany w biznesie urządzeń grzewczych to wykwalifikowani instalatorzy, termomodernizacja budynków i korzystanie z nowoczesnych urządzeń grzewczych.V Trendy Energetyczne
 już za nami! Jesteś ciekaw, co przygotowujemy na VI Trendy Energetyczne? Już od dziś bądź na bieżąco z informacjami! Wypełnij formularz i pierwszy dowiaduj się o planach na VI Trendy Energetyczne!

Zdjęcie autora: Maciej Czop

Maciej Czop

Prezes Zarządu Immergas Polska Sp. z o.o.