Jak przygotować obiekt pod inwestycję w pompy ciepła?

dom wielorodzinny

Czy inwestorzy są świadomi tego, jak przygotować swój obiekt pod inwestycję w pompy ciepła? Co powinni zmienić? Mówił o tym Maciej Ferdek z firmy Mitsubishi podczas V Trendów Energetycznych.

Zdjęcie autora: Maciej Ferdek

Maciej Ferdek

Sales Manager ATW w Mitsubishi Electric Poland
dom wielorodzinny

Podziel się

O ile z doborem pompy ciepła do domu jednorodzinnego zazwyczaj nie ma problemu, o tyle większym wyzwaniem jest dobór pomp ciepła do większych budynków, na przykład budynków wielorodzinnych. Problemy mogą wynikać z tego powodu, że inwestorzy często nie są świadomi tego, jak przygotować swój obiekt pod inwestycję w pompy ciepła. Z czego to wynika?

Większość inwestorów na dziś próbuje stosować dotychczasowe rozwiązania w budynkach, które zamierzają wybudować lub budują. Niestety, nie wszystkie z tych rozwiązań nadają się do współpracy z pompami ciepła, gdyż wymagają za wysokich parametrów pracy, co znacznie komplikuje późniejszy proces implementacji pompy ciepła do takiego obiektu.

mówił Maciej Ferdek

Co należy zmienić?

Takie podejście można jednak zmienić. Jak zaznaczył Maciej Ferdek, przede wszystkim należy zmienić podejście do parametrów pracy instalacji c.o. i c.w.u.

Czas skończyć z c.w.u. podgrzewanym przepływowo – musimy iść w kierunku pojemnościowego podgrzewu c.w.u. o dużo większych zładach. Dotychczasowy sposób obliczania pojemności zbiorników do c.w.u. musi zostać zmieniony ze względu na charakter pracy pomp ciepła oraz na oszczędności, które wygenerujemy z tytułu korzystania z pracy pomp ciepła w określonych porach dnia i nocy.

mówił Maciej Ferdek

Ekspert zaznaczył, że w przypadku inwestycji mieszkaniowych należy zacząć propagować ogrzewania płaszczyznowe lub klimakonwektory, aby znacząco obniżyć temperatury pracy instalacji c.o. w budynkach. W budynkach biurowych, użyteczności publicznej itp. kluczowa jest również zmiana w podejściu do projektowania wentylacji, która dotychczas była projektowana w oparciu o nagrzewnice wodne wysokotemperaturowe, gdyż takie po prostu były tańsze w zakupie.

Szansa na zmiany

Problem został zdiagnozowany, więc można zacząć go leczyć. Czy jest szansa, że podejście do takich inwestycji się zmieni?

Podejście do takich inwestycji zmieni się na pewno, gdyż oszczędności, które można wygenerować z tytułu zastosowania nowych niskotemperaturowych rozwiązań są znaczące, a za dwa do trzech lat pierwszym pytaniem każdego, kto będzie się decydował na zakup biura, domu czy też mieszkania będzie: “ile zapłacę rocznie za ogrzewanie?”

mówił Maciej Ferdek, Mitsubishi

Dowiedz się więcej!

Jesteś ciekaw, co przygotowujemy na VI Trendy Energetyczne? Już od dziś bądź na bieżąco z informacjami! Wypełnij formularz i pierwszy dowiaduj się o planach na VI Trendy Energetyczne!

Zdjęcie autora: Maciej Ferdek

Maciej Ferdek

Sales Manager ATW w Mitsubishi Electric Poland