Jak przygotować pompę ciepła do sezonu zimowego?

Sezon zimowy zbliża się nieubłaganie. Wielu z nas już jakiś czas temu uruchomiła pompy ciepła do ogrzania domu, gdyż tegoroczna jesień nie rozpieszcza nas pod względem temperatury. Wśród naszych czytelników padają pytania o to, w jaki sposób przygotować pompę ciepła do sezonu zimowego. Nasza redakcja pyta firmę Viessmann, której ekspert rozwiewa wątpliwości.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Bez względu na rodzaj systemu grzewczego, który zainstalowaliśmy w domu, zaleca się, aby sprawdzić sprawność technologii przed sezonem grzewczym. Ten formalnie i praktycznie już się rozpoczął, jednak jest jeszcze czas, aby dokonać stosownych przeglądów. Nasza redakcja zwróciła się z pytaniami do Viessmann na temat tego, w jaki sposób przygotować się do sezonu zimowego mając w domu pompę ciepła.

Pompa ciepła powinna być sprawdzana co roku

- Aby w naszych domach panowało ciepło i komfort termiczny przez całą zimę, należy zawczasu sprawdzić sprawność systemu grzewczego – przekonuje jeden z ekspertów Viessmann. Wyjaśnia, że podobnie jak tradycyjny kocioł grzewczy czy samochód, również pompa ciepła powinna być sprawdzana każdego roku i to nawet wtedy, jeśli producent lub sprzedawca mówi, że jego „pompa nie wymaga serwisowania”. Warto pamiętać, że regularne przeglądy są warunkiem koniecznym, żeby zachować gwarancję na urządzenie. Regularna konserwacja wydłuża okres użytkowania instalacji grzewczej i zapewnia jej bezpieczne i bezawaryjne działanie. Zapewnia również efektywne zużycie energii – co z kolei przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i pozwala na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania.

Przegląd wskazany przed sezonem zimowym

Czy przed zimą warto zrobić przegląd pompy ciepła? Zdecydowanie tak! – podkreśla ekspert Viessmann

- Konserwacja instalacji grzewczych i instalacji służących do podgrzewania wody użytkowej jest zalecana przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego. Konserwacja musi być wykonywana przez specjalistę - to znaczy, że zadanie utrzymywania urządzeń w dobrym stanie najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, która zajmuje się instalacją grzewczą, ponieważ specjalista z obsługi serwisowej standardowo dokonuje sprawdzenia wszystkich komponentów systemowych pod kątem występowania ewentualnych zanieczyszczeń lub zużycia. Do jego zadań należy także kontrola funkcji ważnych dla bezpieczeństwa eksploatacji jak również funkcji związanych z techniką regulacji – wyjaśnia firma w odpowiedzi na pytania GLOBEnergia.pl. 

Zaleca się dokonywanie corocznego przeglądu instalacji na podstawie umowy serwisowej. Pozwala to na oszczędności kosztów – nie tylko z dzięki lepszej sprawności urządzenia. Warto pamiętać, że awaria instalacji grzewczej jest dla jej użytkownika najczęściej o wiele droższa niż profilaktyczna konserwacja.

Pompa ciepła jest efektywna także w trakcie ujemnych temperatur

Viessmann zauważa, że wiele osób pytających o pompy ciepła uważa, że w przypadku ujemnych temperatur urządzenia te nie będą w stanie zapewnić pełnej sprawności w ogrzewaniu budynku. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne pompy działają efektywnie nawet przy temperaturze -20/25°C.

Produkowane obecnie pompy ciepła są wyposażone w płytowy wymiennik ciepła oraz niezależne zawory rozprężne, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed skrajnie niskimi temperaturami.

Zasypanie jednostki zewnętrznej śniegiem

Na co powinniśmy zwrócić uwagę zimą? Podczas obfitych opadów śniegu urządzenie może zostać zasypane, a to może ograniczyć jego wydajność. Konieczne jest więc usuwanie śniegu z jednostki zewnętrznej, co zmniejszy nadmierne obciążenia w pompie ciepła – wyjaśnia Viessmann. Dodaje, że podobnie nagromadzenie się większej ilości lodu może być zbyt obciążające dla urządzenia. Brak odpowiedniego przepływu powietrza może sprawić, iż rachunki za prąd wzrosną, a w domu będzie chłodniej niż zwykle.

Przed zimą warto nie tylko upewnić się, że pompa ciepła jest odpowiednio zabezpieczona przed negatywnym wpływem warunków zewnętrznych, należy również sprawdzić działanie jej elementów i umówić się na profesjonalny przegląd instalacji.

Zobacz również