Obie firmy zainstalowały 230 metrów kwadratowych folii słonecznej na szorstkiej betonowej powierzchni silosu zbożowego w Donauwörth w Niemczech. Oczekuje się, że instalacja wygeneruje około 4 440 kWh energii słonecznej rocznie. Lechwerke i Heliatek chcą sprawdzić potencjał wykorzystania fotowoltaiki na różnych powierzchniach w ramach projektu pilotażowego.

Samowystarczalny silos zbożowy

Instalacja 10 kW składa się ze 120 elementów fotowoltaicznych dostarczanych przez drezdeńskiego producenta Heliatek. We współpracy z firmą energetyczną Lechwerke, firma planuje przeprowadzenie długoterminowych testów technologii, która została zainstalowana na szorstkiej powierzchni betonowej. Poprzez ten projekt pilotażowy firmy chcą monitorować roczną produkcję energii elektrycznej, która została oszacowana na około 4400 kWh. Wytworzona energia słoneczna zostanie wówczas wykorzystana do własnego zużycia przez silos na ziarno.

Heliatek przez ten projekt chce rozwinąć i udoskonalić własną linię folii słonecznej, zanim rozpocznie seryjną produkcję materiału w nadchodzącym roku. Firma zakłada, że folia słoneczna ma kluczowe zalety w stosunku do tradycyjnych krystalicznych modułów słonecznych oraz będzie przełomowym i wiodącym ich produktem.

Ponadto firmy spodziewają się zidentyfikować inne potencjalne zastosowania, w tym instalację PV na powierzchniach budynków fabrycznych i magazynów. Nawet w tych zastosowaniach generowana energia słoneczna może być następnie wykorzystywana do celów konsumpcji własnej.

 


Instalowanie modułów PV na ścianie silosa zbożowego, źródło: PV magazine

Organiczne moduły w folii słonecznej

Elastyczne moduły słoneczne, które są testowane na silosie zbożowym składają się z ultracienkich warstw organicznych, opartych na cząsteczkach węgla, które są nakładane na elastyczną folię PET w bardzo niskich temperaturach. W przypadku silosu zbożowego dokonano tego po południowej stronie konstrukcji na wysokości około 20 metrów, aby uniknąć cieni rzucanych przez sąsiednie budynki.

W ubiegłym roku Heliatek rozpoczął kolejny projekt pilotażowy z Innogy w porcie Duisburg, również w Niemczech. Firmy zainstalowały 185 metrów kwadratowych folii słonecznej na metalowej elewacji magazynu.

Źródło: PV magazine

Redakcja GLOBEnergia