Jak wygląda prawidłowo oszroniona pompa ciepła? Defrost pompy ciepła
Defrost, jako proces odszraniania, odgrywa kluczową rolę w efektywnej pracy pomp ciepła. Od czego zależy sprawność przebiegu tego procesu? Pytamy Grzegorza Kuśnierza, eksperta firmy Panasonic.
Podziel się
Czym jest defrost?
Na skutek przemian fazowych czynnika roboczego, parownik pompy ciepła może pokrywać się lodem. Jest to oczywiście zjawisko typowe dla poprawnie działającej jednostki. Dlatego też defrost, czyli odmrażanie jednostki zewnętrznej, jest standardową procedurą przeprowadzaną przez pompę ciepła.
Standardowy proces defrostu nie jest skomplikowanym mechanizmem. Na czas jego trwania parownik i skraplacz pompy ciepła wymieniają się rolami. Dzięki czemu odwracany jest obieg czynnika roboczego, a oszroniona jednostka dostaje energię, którą zużywa do zrzucenia lodu bądź szronu.
Temat defrostu był jedną z kwestii poruszanych w ostatnim webinarze z cyklu Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ. Najważniejsze informacje o defroście wymienione przez eksperta przypominamy w tym artykule.
Prawidłowo oszroniona pompa ciepła ma zaszroniony cały wymiennik. W momencie, kiedy pompa ciepła wykryje, że temperatura na wymienniku jest zbyt niska, uruchamiany jest defrost. Cały proces trwa około 10-15 minut. W tym czasie warto zwrócić uwagę na przebieg procesu, w tym czy cały lód z wymiennika schodzi równomiernie.
tłumaczył w trakcie webinaru Grzegorz Kuśnierz z Panasonic.
Musimy pamiętać, że szybkość przeprowadzania defrostu zależy od kilku istotnych czynników.
Jednym ze sposobów przeprowadzania defrostu (defrost nr 1) jest pozyskiwanie na ten cel energii z instalacji CO. Dlatego też temperatura wody w instalacji jest wymieniona jako jeden z czynników.
Odwrócenie obiegu czynnika roboczego w podstawowym defroście, pozwala na dostarczenie energii z instalacji do wymiennika jednostki zewnętrznej (który w chwili defrostu jest skraplaczem). Ten, zwiększa swoją temperaturę, a lód czy szron topią się. To najpowszechniejszy sposób przeprowadzania defrostu.
Co jeszcze się liczy?
Szybkość tego procesu jest także zależna od wielkości zładu wody, w tym rodzaju odbiorników ciepła. To one warunkują temperaturę wody w instalacji. Zwykle ogrzewanie płaszczyznowe (np. popularna podłogówka) działa na systemie niskotemperaturowym, do ok. 35 st. C. Z kolei standardowe grzejniki to zazwyczaj system wysokotemperaturowy (> 35 st. C.). Dlatego w podstawowym defroście kluczowa jest ilość energii, którą można pobrać z instalacji wodnej.
Co jeszcze warunkuje czas przeprowadzania tego procesu?
Defrost zależy też od temperatury zewnętrznej. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym trudniej jest ten lód zrzucić. Oczywiście pompa spokojnie sobie z tym radzi, bo ma na takie okazje dedykowane zabezpieczenia.
opowiada ekspert Panasonic
Z tego faktu po części wynika także następny czynnik, czyli grubość warstwy szronu/lodu. Im grubsza warstwa pokrywa wymiennik, tym trudniej będzie ją stopić.
W tym miejscu warto wspomnieć o bezpieczeństwie. Często się zdarza, zwłaszcza zimą, że woda będąca stopionym lodem z wymiennika skapuje na obiekty poniżej jednostki zewnętrznej. Zwykle jest to chodnik czy parking, na którym natychmiastowo tworzy się pokrywa lodowa. Dlatego odprowadzenie skroplin z defrostu warto doprecyzować i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo otoczenia.
Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ