Jak zadbać o jednostkę zewnętrzną pompy ciepła?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Nagromadzenie zanieczyszczeń w obudowie jednostki zewnętrznej pompy ciepła w najlepszym wypadku spowoduje spadek efektywności pracy urządzenia. Ryzyko awarii jest jednak bardzo duże, a powstałe z powodu zaniedbania uszkodzenia mogą generować wysokie koszty naprawy.

Przede wszystkim – porządek

Warto zadbać, aby w pobliżu urządzenia nie gromadziły się liście, trawa lub śnieg. Podnosi to ryzyko zanieczyszczenia powierzchni parownika oraz zapchania się wentylatora. Zwróćmy uwagę, by co pewien czas usunąć nagromadzone odpady z otoczenia jednostki. Częstotliwość tego zabiegu musimy ustalić sami, w zależności od pory roku i warunków pogodowych w naszej okolicy.

Regularne czyszczenie

Producenci zwykle zalecają, by raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, przeprowadzić czyszczenie parownika. Wskazują też, że warto by zrobił to wykwalifikowany serwisant. Oczywiście fachowiec zajmie się naszym urządzeniem najlepiej, jednakże podstawowe zdolności manualne wystarczą, by pewne prace wykonać samodzielnie.

Urządzenie elektryczne przed dokonaniem konserwacji należy odłączyć od źródła zasilania.

Przede wszystkim warto dokładnie oczyścić wlot powietrza, wraz wentylatorem. Stanowią one pierwszą zaporę dla większych nieczystości, które osadzając się, ograniczają przepływ powietrza i podnosząc zużycie energii elektrycznej.

Wszelkiego rodzaju kurz, pył czy rozdrobnione trawy i liście mogą osadzić się na parowniku – redukując tym samym jego zdolność do przejmowania ciepła. W celu oczyszczenia go, należy zdemontować osłonę urządzenia. Zalecane jest wyczyszczenie lameli parownika przy użyciu miękkiej szczotki. W przypadku ich pogięcia, można ostrożnie je wyprostować, używając specjalnego grzebienia o określonym rozstawie.

W sklepach z akcesoriami chłodniczo-klimatyzacyjnymi dostępne są preparaty chemiczne czyszcząco-myjące, którymi można spryskać parownik. Po naniesieniu preparatu (warto wykonać tę czynność zaczynając od góry urządzenia) zwykle zaczyna się on pienić, z czasem rozpuszczając przyklejone zanieczyszczenia. Nie ma potrzeby stosowania środków dezynfekujących. Preparaty tego typu należy stosować zgodnie z instrukcją obsługi – niektóre z nich wymagają spłukiwania wodą, w przypadku innych może być to niezalecane. Odpowiednio dobrany środek nie będzie powodować korozji materiału.

Różnego rodzaju zanieczyszczenia, spływając z powierzchni wymiennika, mogą gromadzić się również w tacy skroplin. Dlatego warto zwrócić uwagę na zapewnienie czystości tego elementu naszego urządzenia. Dodatkowo, wilgoć może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów. Należy więc umyć tacę przy wykorzystaniu środków grzybobójczych. Sprawdźmy również, czy rurka odpływu kondensatu nie została zatkana zanieczyszczeniami.

Zalecenia producenta

Zanim przystąpimy do czyszczenia naszej jednostki zewnętrznej, sprawdźmy co zaleca producent urządzenia. Wspomnieliśmy już o konieczności czyszczenia raz w roku – uznajmy, że chodzi tu o przynajmniej raz, przed sezonem. W niektórych specyfikacjach można spotkać wytyczne mówiące o konserwacji na wiosnę i jesienią. Dodatkowo, co pewien czas, np. co miesiąc, obejrzyjmy dokładniej naszą pompę ciepła i jej otoczenie, być może specyficzne warunki naszej okolicy – nadmiar kurzu lub liści, ewentualnie gwałtowne opady śniegu zimą, mogą spowodować konieczność przynajmniej powierzchownego oczyszczenia urządzenia. W ten sposób zapewnimy sobie eksploatację pompy ciepła bez przykrych niespodzianek.

Opracowano na podstawie: Sunshine Renewables, czystyuklad.pl.

Zobacz również