Mój Prąd

Rok 2019 to także rozpoczęcie działalności programu Mój Prąd o budżecie wynoszącym 1 miliard złotych. Program stał się dodatkowym impulsem do rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Wniosków przybywa z dnia na dzień, a prawie codziennie akceptowane są nowe. Według stanu na 26 listopada 2019 roku, zatwierdzono 7026 wniosków oraz wypłacono 6024 dotacji. Dzięki tym instalacjom, możliwa jest redukcja emisji CO2 o 26 612 490 kg/rok!

Lekkie zawirowanie przyniosło rozwiązanie Ministerstwa Energii, które do tej pory zajmowało się rozpatrywaniem wniosków. Według najnowszych informacji, program Mój Prąd zostanie przekazany pod pieczę nowo utworzonego Ministerstwa Klimatu, który bezpośrednio będzie współpracował z NFOŚiGW w zakresie realizacji tego programu. W pierwszym naborze dokumenty można składać do 20 grudnia 2019 roku, a kolejny zostanie ogłoszony od 13 stycznia 2020 roku.

Co więcej, wiemy jeszcze, że można ponosić wydatki i podłączyć instalację do sieci obecnie i ubiegać się o dofinansowanie w kolejnym naborze. Koszty kwalifikowane można ponosić od 23.07.2019 r. do 31.12.2025 r. Pytanie tylko, czy przy tym tempie składania wniosków, wcześniej nie wyczerpią się środki.

Nowelizacja ustawy OZE

W 2019 roku nastąpiła także nowelizacja ustawy OZE, która dołączyła przedsiębiorców do grona prosumentów. Prosumentami mogą stać się ci przedsiębiorcy, którzy będą wytwarzali energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem jest, by wytwarzanie energii elektrycznej nie stanowiło przedmiotu ich przeważającej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP coraz częściej sięgają po odnawialne źródła energii, chcąc obniżyć swoje rachunki za energię. Aż 20% z nich deklaruje, że w przypadku posiadania środków na dowolną inwestycję proekologiczną, zdecydowałoby się właśnie na instalację fotowoltaiczną!

Moce maksymalne

W ciągu ostatniego roku widać wśród producentów modułów zdecydowaną tendencję do zwiększania mocy maksymalnej modułów. Kolejne generacje pojawiają się nawet co kilka miesięcy, podczas gdy kilka lat temu utrzymywały się na rynku zazwyczaj rok. Tak szybki postęp jest odzwierciedleniem dynamicznego rozwoju branży. W 2019 roku pojawiły się nowe moduły w ciekawych technologiach i w rekordowymi sprawnościami. Pojawiają się już moduły o mocach 460 Wp, które dedykowane są zarówno instalacjom komercyjnym jak i domowym. Z niecierpliwością czekamy na kolejne nowe propozycje od producentów w 2020 roku.

Jaki będzie rok 2020 dla fotowoltaiki?

Forum Solar+ to idealne wydarzenie, by porozmawiać o tym, jak będzie wyglądał 2020 rok.
Spotkanie zostanie w pełni poświęcone branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii. To forum wymiany doświadczeń, analizy zmian prawnych, aktualne ceny, nowości technologiczne, konkretne porady dla inwestorów i instalatorów.

Poruszymy ważne aspekty rynkowe dotyczące fotowoltaiki w Polsce. Porozmawiamy o tym, co się stanie z dotacjami na domową fotowoltaikę, o blokadzie wzrostu cen energii, sposobach zarządzania energią z PV czy też kosztami energii w domu i firmie. Porozmawiaj z nami na XI Ogólnopolskim FORUM FOTOWOLTAIKI I MAGAZYNOWANIA ENERGII SOLAR+. Udział w forum jest bezpłatny – zarejestruj się już dziś!

XI Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii
GDZIE: Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1
KIEDY: 26.02.2020
OFICJALNA STRONA WYDARZENIA: https://globenergia.pl/wydarzenia/forumsolar/

Redakcja GLOBEnergia