Jak zmienia się cena instalacji fotowoltaicznej w zależności od jej wielkości?

Im większa moc czy liczba, tym niższa cena jednostkowa. To zasada znana w większości branż i jest widoczna również w branży PV - im większa moc instalacji, tym niższa cena jednostkowa. Jak to się przekłada na praktykę? Sprawdzamy jak zmieni się cena jednostkowa instalacji fotowoltaicznej wykonanej na tych samych komponentach, ale o różnych mocach.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, ale zarówno w przypadku mniejszych jak i większych instalacji, największą składową kosztów stanowią moduły fotowoltaiczne. Jak czytamy w Poradniku Instalacje Fotowoltaiczne Edycja 2021 Bogdana Szymańskiego, przy mniejszych instalacjach, moduły PV będą stanowić około 30% kosztów. Ich znaczenie jest większe przy większych instalacjach i może sięgać nawet 45%.

W przypadku mikroinstalacji o małych mocach np. 5 kW, II miejsce w strukturze kosztów po modułach PV zajmuje falownik - 20,7%. W dalszej kolejności są montaż i konfiguracja - ok. 19%, konstrukcja wsporcza - ok. 11%, okablowanie i zabezpieczenia - ok. 8%, projekt - ok. 4%, a transport i pozostałe koszty - ok. 4%.

Dla mikroinstalacji o większych mocach, np. 50 kW, struktura kosztów się zmienia. Bogdan Szymański wskazuje, że moduły fotowoltaiczne mogą stanowić około 41% kosztów, konstrukcja ok. 21%, montaż i konfiguracja ok. 19%, falownik ok. 10,5%, projekt ok. 2%,  a transport i pozostałe koszty ok. 1,5%. Warto zaznaczyć, że marża firm wykonawczych w tych zestawieniach jest rozłożona równomiernie na wszystkie składowe.

Struktura kosztów dla mikroinstalacji PV o mocy 5 i 50 kWp, źródło: Poradnik Instalacje Fotowoltaiczne Edycja 2021, Bogdan Szymański

To pokazuje, że w przypadku większych instalacji na znaczeniu tracą projekt i transport, za to zdecydowanie zyskują moduły PV i konstrukcja. Zobaczmy jak różnią się ceny instalacji PV na tych samych komponentach w praktyce.

Cena instalacji fotowoltaicznej w zależności od jej wielkości

Zapytaliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą o ceny instalacji o mocy 6 kW i 20 kW na gruncie i na tych samych komponentach.

Firma wykonawcza przygotowała dla nas wyceny dwóch instalacji: 6 i 20 kW, opartych o moduły typu shingled firmy Eco Delta i falownik Hypontech. 

UWAGA: Przedstawione analizy nie są ofertami. Jest to materiał redakcyjny przygotowany na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

W skład instalacji wchodzą:

  • Moduły Eco Delta ECO-400M-66SA 400 Wp czarna rama Shingled o mocy 400 W - odpowiednio 15 i 50 modułów
  • Falownik Hypontech - odpowiednio o mocy 6 kW i 20 kW
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

W obu przypadkach wzięto pod uwagę instalację na gruncie i przekop 45 m. Nie brano pod uwagę ulg podatkowych ani dotacji.

Miejsce montażuGruntGrunt
Moc instalacji6 kW20 kW
Cena instalacji (netto)33 300 zł76 700 zł
Cena jednostkowa (netto)5 550 zł3 835 zł

Jak można zauważyć, cena jednostkowa mniejszej instalacji o mocy 6 kW jest o 45% większa niż cena instalacji o mocy 20 kW.

Warto jednak zwrócić uwagę, że niewielkie mikroinstalacje wykonane na gruncie są tymi najdroższymi. Zobaczmy więc, ile by kosztowała taka instalacja na blasze trapezowej, która jest najtańszą opcją w przypadku mikroinstalacji PV. Miejscem montażu instalacji o mocy 20 kW zostaje grunt, gdyż tak duża instalacja mogłaby się nie zmieścić na typowym dachu.

Miejsce montażuBlacha trapezowaGrunt
Moc instalacji6 kW20 kW
Cena instalacji (netto)25 400 zł76 700 zł
Cena jednostkowa (netto)4 233 zł3 835 zł

W tym wypadku cena jednostkowa mniejszej instalacji o mocy 6 kW jest już tylko o 10% większa niż cena instalacji o mocy 20 kW na gruncie.

To pokazuje jak duże znaczenie dla ceny instalacji ma również miejsce montażu. Nie zmienia jednak faktu, że w przypadku większej instalacji fotowoltaicznej cena jednostkowa jest odczuwalnie niższa. Dla porównania, gdyby cena nie malała, to instalacja o mocy 20 kW na gruncie musiałaby kosztować 111 000 zł netto, a nie 76 700 zł netto.

Efekt skali działa, ale… zawsze trzeba pamiętać, aby dobierać moc instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania na energię elektryczną. W przeciwnym wypadku inwestycja może się okazać nieopłacalna ekonomicznie.

Zobacz również