Jak zmieniają się koszty fotowoltaiki? Eksperci: ceny polikrzemu mogą spaść dopiero za rok

Polikrzem jest jednym z najważniejszych surowców stosowanych w produkcji modułów fotowoltaicznych. Jego cena w ostatnich latach znacznie wzrosła za sprawą zawirowań związanych z pandemią COVID-19 oraz załamaniem równowagi podaży i popytu. Branżowa firma konsultingowa PV InfoLink wskazuje, że ceny polikrzemu zaczną spadać dopiero w następnym roku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Według szacunków PV Infolink, na które powołuje się portal PV-Magazine, ceny polikrzemu zaczną spadać dopiero w 2023 roku. Pierwsze półrocze będzie tylko oznaką stopniowych spadków cen surowca, by trend ten znacznie przyspieszył w drugiej połowie przyszłego roku. Jak czytamy, ceny polikrzemu mają spaść z poziomu 300 CNY (36,64 dolarów)/kg do poziomu poniżej 150 CNY/kg do końca 2023 roku, co oznacza obniżkę cen o około 50 proc.

Nowe linie produkcyjne polikrzemu

Co więcej, kluczową informacją jest to, że globalne moce produkcyjne polikrzemu mogą wzrosnąć z poziomu 500 GW w 2022 roku do 975 GW w przyszłym roku. Wysokie ceny polikrzemu są spowodowane niedostateczną liczbą dostępnych linii produkcyjnych w fabrykach, które pokryłyby zapotrzebowanie na fotowoltaikę w globalnym procesie transformacji energetycznej.

Obecnie największym producentem polikrzemu w skali globalnej są Chiny, co nie jest dużym zaskoczeniem. Mają na uwadze nowe moce produkcyjne polikrzemu w 2023 roku, to surowiec produkowany poza Chinami będzie stanowił jedynie 10 proc. globalnych dostaw. O zwiększenie lokalnej produkcji surowca starają się USA, Norwegia, Turcja oraz Niemcy. Polikrzem produkowany w tych krajach będzie droższy o około 5-10 proc. w porównaniu do chińskiego – informuje PV-Magazine.

Rosną koszty w fotowoltaice. Zobacz wyliczenia GLOBENERGIA!

Na łamach portalu GLOBENERGIA często prezentujemy wyliczenia kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Te na przestrzeni roku wzrosły za sprawą różnych czynników. Większe ceny związane są z sytuacją na rynkach energii, surowców oraz międzynarodową logistyką. Wzrosty mają też związek z lokalnymi czynnikami jak np. inflacja w Polsce. Największy wzrost na przestrzeni roku mogliśmy zaobserwować dla najdroższych miejsc montażu, tj. dla instalacji na dachu płaskim i na gruncie. Prawdopodobnie miał na to wpływ wzrost kosztów stali, który przełożył się na wzrost cen konstrukcji. Koszty instalacji na dachu płaskim w przypadku instalacji o mocy ok. 5 kW wzrosły z 24 700 zł do 31 700 zł - o 28 proc. Z kolei koszty instalacji o mocy 5 kW na gruncie wzrosły z 26 200 zł do 34 400 zł o 31 proc. Zobacz szczegółowe wyliczenia tutaj: Jest drożej! O ile podrożała fotowoltaika na przestrzeni roku?

Źródło: PV-Magazine, PV Infolink, własne

Zobacz również