Jak zwiększyć autokonsumpcję z fotowoltaiki? Ekspert wyjaśnia, co naprawdę obniża rachunki

Komentarz
W net-billingu coraz większe znaczenie ma nie tylko produkcja energii z fotowoltaiki, ale też jej wykorzystanie w domu. Autokonsumpcja pozwala ograniczyć zakup prądu z sieci i lepiej wykorzystać własną instalację PV. Pomóc mogą magazyn energii, system zarządzania energią i odpowiednio zaplanowana praca domowych urządzeń. Jak zwiększyć autokonsumpcję energii i realnie obniżyć rachunki?

W net-billingu coraz większe znaczenie ma nie tylko produkcja energii z fotowoltaiki, ale też jej wykorzystanie w domu. Autokonsumpcja pozwala ograniczyć zakup prądu z sieci i lepiej wykorzystać własną instalację PV. Pomóc mogą magazyn energii, system zarządzania energią i odpowiednio zaplanowana praca domowych urządzeń. Jak zwiększyć autokonsumpcję energii i realnie obniżyć rachunki?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Komentarz
W net-billingu coraz większe znaczenie ma nie tylko produkcja energii z fotowoltaiki, ale też jej wykorzystanie w domu. Autokonsumpcja pozwala ograniczyć zakup prądu z sieci i lepiej wykorzystać własną instalację PV. Pomóc mogą magazyn energii, system zarządzania energią i odpowiednio zaplanowana praca domowych urządzeń. Jak zwiększyć autokonsumpcję energii i realnie obniżyć rachunki?
  • W net-billingu liczy się nie tylko produkcja z fotowoltaiki. Największe oszczędności daje zużycie energii na miejscu lub jej magazynowanie.
  • Autokonsumpcję zwiększają magazyn energii, system EMS i dobre planowanie pracy urządzeń. Pompa ciepła, klimatyzacja czy ładowarka EV mogą zużywać prąd wtedy, gdy instalacja PV produkuje najwięcej.
  • Nowoczesny prosument zarządza energią w domu, a nie tylko oddaje ją do sieci. Wyjaśniamy, jak dobrać rozwiązania i grupę taryfową do własnego profilu zużycia.

W net-billingu samo posiadanie fotowoltaiki coraz częściej nie wystarcza, żeby maksymalnie obniżyć rachunki za energię. Kluczowe staje się nie tylko to, ile prądu wyprodukuje instalacja PV, ale co stanie się z tą energią później. Najlepiej, jeśli zostanie zużyta od razu w domu albo zmagazynowana na później. Dopiero ostatnim wyborem powinno być oddanie jej do sieci.

To właśnie na tym polega autokonsumpcja: zużywaniu energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną na miejscu, w gospodarstwie domowym. Im więcej energii zostaje w domu, tym mniej trzeba kupować z sieci. A im mniej energii trafia do sieci w godzinach dużej produkcji PV, tym łatwiej ograniczyć straty wynikające z mniej korzystnych rozliczeń albo niskich cen odkupu energii. Sprawdźmy, co o autokonsumpcji radzi Wojciech Jelonek z TAURON Sprzedaż. Materiał powstał na bazie szkolenia z cyklu Webinarowa Środa.

Falownik nie jest już tylko falownikiem

W starszym rozumieniu instalacji PV falownik miał przede wszystkim zamieniać prąd stały z paneli na prąd zmienny, który można wykorzystać w domu albo oddać do sieci. Dziś jego rola jest znacznie większa. W nowoczesnym systemie fotowoltaicznym falownik współpracujący z EMS, czyli systemem zarządzania energią, staje się centrum decyzyjnym całej instalacji.

Ekspert tłumaczy, że taki układ analizuje bieżącą produkcję z PV, zużycie energii w domu, stan naładowania magazynu energii, a w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach także ceny energii. Na tej podstawie system decyduje, czy energia ma zasilić urządzenia domowe, trafić do magazynu, zostać wykorzystana później, czy dopiero na końcu zostać oddana do sieci.

“W pierwszej kolejności autokonsumpcja, w drugiej kolejności magazyn energii i w trzeciej kolejności oczywiście dopiero w przypadku nadprodukcji i już wypełnienia magazynu energii wpuszczany jest prąd do sieci elektrycznej” – wyjaśnia Wojciech Jelonek z TAURON Sprzedaż.

Magazyn energii przesuwa produkcję w czasie

Magazyn energii rozwiązuje jeden z podstawowych problemów fotowoltaiki: produkcja najczęściej jest największa wtedy, gdy domownicy nie zużywają najwięcej prądu. W południe instalacja PV może produkować dużo energii, ale część odbiorców jest poza domem, a zapotrzebowanie rośnie dopiero wieczorem. Bez magazynu nadwyżka trafia do sieci. Z magazynem może zostać wykorzystana później.

Najpierw energia z PV zasila bieżące potrzeby domu. Jeśli produkcja jest większa niż zużycie, system ładuje magazyn. Dopiero gdy bateria jest pełna, nadwyżka trafia do sieci. Wieczorem, w nocy albo rano energia może wrócić do domu z magazynu, ograniczając zakup prądu z sieci.

Dodatkową funkcją magazynu może być zasilanie awaryjne. Nie każdy system działa w ten sposób automatycznie, dlatego przy wyborze rozwiązania trzeba sprawdzić, czy instalacja ma funkcję backupu i które obwody w domu może zasilić podczas przerwy w dostawie energii.

Autokonsumpcję zwiększają też urządzenia w domu

Jak podkreśla Wojciech Jelonek, na autokonsumpcję wpływa nie tylko sama instalacja PV i magazyn energii, ale też sposób korzystania z urządzeń. Klimatyzacja, pompa ciepła, ładowarka samochodu elektrycznego, pralka, suszarka czy zmywarka mogą zostać tak zaplanowane, aby pracowały wtedy, gdy instalacja produkuje najwięcej energii albo gdy prąd z sieci jest najtańszy.

Szczególnie dobrze z fotowoltaiką łączy się klimatyzacja. Najczęściej działa właśnie wtedy, gdy produkcja z paneli jest wysoka, czyli w słoneczne, ciepłe dni. Podobnie pompa ciepła może współpracować z wielostrefowymi grupami taryfowymi i i magazynem energii, a samochód elektryczny może stać się dużym odbiornikiem energii z własnej instalacji.

Najpierw profil zużycia, potem grupa taryfowa

Dobór grupy taryfowej nie powinien wynikać wyłącznie z faktu posiadania fotowoltaiki. Ważniejszy jest profil energetyczny domu: kiedy zużywamy najwięcej energii, jakie urządzenia pracują w ciągu dnia, czy mamy pompę ciepła, klimatyzację, magazyn energii albo samochód elektryczny. Dopiero wtedy można ocenić, czy lepsza będzie grupa taryfowa jednostrefowa, czy np. G12, G12w albo G13.

Nowoczesny prosument nie jest już tylko producentem energii. Staje się zarządcą własnego małego systemu energetycznego. Fotowoltaika, magazyn energii i EMS mają sens dopiero wtedy, gdy działają razem. Celem nie jest już samo oddawanie energii do sieci, ale zatrzymanie jej w domu jak najdłużej i wykorzystanie wtedy, gdy najbardziej obniża rachunki.

Źródło: Webinarowa Środa GLOBENERGIA.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia