Jaka będzie stawka VAT za energię elektryczną w 2023 roku? Jaka stawka VAT obowiązuje obecnie?

2023 rok zbliża się wielkimi krokami, a gospodarstwa domowe oczekują informacji o stawkach VAT za energię elektryczną na przyszły rok. Zgodnie z zapowiedziami rządu, decyzja ma być podjęta na przełomie listopada i grudnia.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller w odpowiedzi na pytania o VAT za prąd poinformował, że nie jest jeszcze znana decyzja w tym obszarze. Rozstrzygnięcia w tej sprawie zostaną przedstawione w listopadzie lub w grudniu 2022 roku.

Tarcza antyinflacyjna obniża VAT za energię do 5 proc.

Obecnie do końca roku obowiązuje pakiet regulacji zwany „tarczą antyinflacyjną”. Przewiduje ona obniżkę stawki VAT za energię elektryczną do 5 proc. Na początku 2022 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, podatek VAT został obniżony z poziomu 23 proc. do 5 proc. dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej. Obniżka obowiązywała do końca lipca 2022 roku. W październiku 2022 roku prezydent RP podpisał nowelizację ustawy, przedłużającej tarczę antyinflacyjną do 31 grudnia 2022 roku. 

Wsparcie w ramach tarczy antyinflacyjnej to także obniżenie do minimum akcyzy na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energię elektryczną. Ponadto przedłużenie tarczy oznaczało zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz zwolnienie sprzedaży paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Nie jest pewne, czy stawka VAT będzie niższa w 2023 roku

Zgodnie z zapowiedziami w przyszłym roku ma obowiązywać całkiem inny rodzaj wsparcia dla odbiorców energii w Polsce. Mowa o mechanizmie tzw. zamrażania cen energii, co oznacza, że cena energii dla odbiorców nie przekroczy określonego w ustawie poziomu. Nie jest pewne, czy stawka VAT będzie na poziomie z 2022 roku.

Ceny maksymalne energii mają wynieść 693 zł za 1 MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników. W przypadku gospodarstw domowych, ceny maksymalne będą obowiązywać po przekroczeniu rocznego limitu zużycia energii. Chodzi o pulę 2 tys. tańszych kilowatogodzin (2,6 tys. kWh dla rodzin z osobą z niepełnosprawnościami oraz 3 tys. kWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny). Konsumpcja w ramach tych progów będzie rozliczana po stawkach z 2022 roku. Ustawa trafiła kilka dni temu do podpisu prezydenta RP.

Trzeba się poważnie zastanowić, czy to nie jest wystarczający mechanizm (w przypadku energii - PAP), bo (...) weźmy pod uwagę, że każde z tych rozwiązań kosztuje określone środki finansowe.

Powiedział rzecznik rządu

Źródło: PAP

Zobacz również