Jaka izolacja jest najlepsza dla instalacji CWU?

manometry

Na samej pompie ciepła instalacja się nie kończy, a w zasadzie na niej dopiero się zaczyna. Istotnym elementem całego systemu jest orurowanie i izolacja przewodów i nad tym się tutaj pochylimy, Jaka jest zależność pomiędzy czasem chłodzenia CWU a doborem odpowiedniej izolacji rur. Temat analizuje z nami Marek Skrzypek, ekspert firmy Panasonic. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

manometry

Podziel się

Ile zmienia izolacja?

Załóżmy, że startowo woda w zbiorniku ma 60°C. Na początku zajmijmy się rurami stalowymi bez izolacji - czerwona linia. Z wykresu wynika, że w takiej konfiguracji w ciągu pół godziny temperatura wody spadnie o około 30°C. 

Czas chłodzenia CWU w rurach ⅜ cala w zależności od grubości zastosowanej izolacji.  Źródło: Materiały PORT PC

Kolejne warianty to rury wyposażone w  izolację o grubości 20 mm (kolor zielony) i 30 mm (kolor żółty). Zgodnie z logiką, im grubsza warstwa izolatora, bym lepsze daje efekty. 

Stosując odpowiednią izolację jesteśmy w stanie przeciągnąć czas spadku temperatury do 30°C o nawet 1,5 godziny. Dlatego zastosowanie odpowiedniej izolacji wokół rur jest tak ważne.

wyjaśnia Marek Skrzypek, ekspert Panasonic

Przeanalizujmy teraz jak rozmiar rury wpłynie na starty ciepła.

Średnica rury a straty ciepła w instalacji

Dane przedstawione na wykresie dotyczą typowych rozmiarów rur stalowych o średnicach od ⅜ cala do 5/4 cala. Użyte grubości izolacji to 15, 20 oraz 30 mm. Długość rury użytej w symulacji wynosi 30 metrów.

Starty ciepła przy określonej grubości zastosowanej izolacji. Źródło: Materiały PORT PC

Jakie najważniejsze wnioski należy wyciągnąć?

Straty cieplne pomiędzy zaizolowaną a nie izolowaną rurą, o długości 30 metrów, mogą być nawet 6-ścio krotnie niższe. Starty generowane bez izolacji są bardzo duże i należy je uwzględnić w całościowym bilansie.

komentuje Marek Skrzypek, ekspert Panasonic

Na co każdy instalator musi zwrócić uwagę?

Na koniec przypomnijmy najważniejsze punkty w algorytmie postępowania podczas doboru odpowiedniej pompy ciepła na potrzeby instalacji CWU. Kwestie izolacji na pewno należy uwzględnić w kosztorysie wykonania całej instalacji i warto o tym porozmawiać z inwestorem. Podczas projektowania instalacji c.w.u. jako instalator zawsze zastanów się, czy wstępnie dobrany zbiornik będzie spełniał warunki komfortowego korzystania z CWU dla użytkownika oraz czy zastosowane punkty poboru wody nie spowodują zbyt szybkiego rozbioru zbiornika. Zawsze zweryfikuj również, czy  zastosowane elementy instalacji są zoptymalizowane pod kątem potrzeb użytkowników i nie generują dodatkowych niepotrzebnych wydatków.

Dobór w zgodzie z tymi punktami zapewni komfort domowników, ale również pozwoli na bezpieczną eksploatację instalacji. Dzięki czemu pompa ciepła nie będzie taktować i wydłuży się jej żywotność.

Artykuł sporządzono na podstawie Webinarowej Środy z Panasonic

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia