Jaki był rok 2021 dla pomp ciepła?

2021 rok się jeszcze nie skończył, a my już myślimy o jego podsumowaniu! Czy wiesz, jakie wzrosty rynku są szacowane? Z jakimi wyzwaniami mierzy się dzisiejszy rynek pomp ciepła? Zapraszamy na jubileuszowe - XV Forum Pomp Ciepła!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Sprzedaż pomp ciepła stale rośnie, a tym samym są one coraz chętniej kupowanym urządzeniem grzewczym. Wiele wskazuje na to, że rok 2021 zakończy się kolejnym rekordem sprzedażowym. Eksperci spodziewają się, że liczba sprzedanych w tym roku urządzeń wyniesie nawet 80 tys. sztuk. Nie jest zaskoczeniem, że największe wzrosty spodziewane są w segmencie powietrznych pomp ciepła. Wzrost rynku w tym sektorze może wynieść nawet 80-90%. Wiele wskazuje również na to, że Polska stanie się trzecim rynkiem pod względem sprzedaży pomp ciepła w Europie, zaraz po Francji i Niemczech.

Rozwój rynku pomp ciepła w Polsce nie przychodzi łatwo i bezboleśnie. Dla wielu Polaków to cały czas nowa technologia, która wiąże się z wieloma wątpliwościami. Poza tym, istotną barierą w dalszym ciągu są wysokie koszty inwestycyjne i wysokie - cały czas rosnące - ceny energii elektrycznej. Dodatkowo, podczas gdy do tej pory połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką wydawało się jednym z najbardziej ekologicznych i efektywnych ekonomicznie rozwiązań, nowelizacja ustawy o OZE czekająca na podpis Prezydenta prawdopodobnie to zmieni. Nie bez znaczenia są też rosnące ceny surowców, trudności z dostawami i braki komponentów, wpływające na ceny całych instalacji.

Według ostatniego raportu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, w III kwartale 2021 roku było dużo zleceń na wykonawstwo instalacji grzewczych, ale barierą były problemy z dostępnością towaru u producentów i w hurtowniach. Co ciekawe, SPIUG wskazuje na wzrost zainteresowania gruntowymi pompami ciepła jako zamienniki niedostępnych na rynku powietrznych pomp ciepła. Ponadto, sygnały z rynku potwierdzają, że firmom wykonawczym trudno jest podpisywać umowy z klientami, ponieważ niepewność cen jest problemem w realizacji złożonych projektów. Nie można oszacować kosztu całkowitej realizacji. W perspektywie czasu oczekiwany jest dalszy wzrost cen, choć już nieco wolniejszy.

Razem porozmawiajmy o pompach ciepła!

Okazją do rozmowy o zmieniającym się rynku pomp ciepła będzie jubileuszowe - XV Forum Pomp Ciepła, które odbędzie się już 23 lutego 2022 r. w Kielcach podczas Targów ENEX! Forum Pomp Ciepła to wyjątkowe spotkanie i idealna okazja do tego, by poznać rynek, nowe technologie i użyteczności, czy sposoby sterowania i diagnostyki pomp ciepła. To przestrzeń do konfrontacji teorii z praktyką. To w końcu miejsce do analizy cen, rozmów o zmianach w prawie, czy o kolejnych wymaganiach dla instalatorów. To też przestrzeń do zadawania pytań i rozwiązywania problemów!

W trakcie XV Forum Pomp Ciepła zostaną poruszone takie tematy jak:

  • potencjał polskiego pomp ciepła - dane rynkowe oraz porównanie do rynku europejskiego
  • lokalny łańcuch dostaw
  • miejsce gruntowych pomp ciepła w rynku
  • powietrzne pompy ciepła a wielka skala montaży
  • problemy proceduralne i prawne
  • wpływ czynników chłodniczych na rynek urządzeń 2022-2023
  • sterowanie i eksploatacja pomp ciepła
  • łączenie technologii
  • i… wiele innych!

Na koniec zaprosimy Państwa na GALĘ 15 lecia FORUM POMP CIEPŁA - niespodziankę i konkurs dla publiczności! Zapraszamy do zapisów!

XV Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczych

GDZIE: Kielce, Targi Kielce S.A. ul. Zakładowa 1
KIEDY: 23.02.2022 r.
OFICJALNA STRONA WYDARZENIA: https://wydarzenia.globenergia.pl/xv-forum-pomp-ciepla/
REJESTRACJA: https://bit.ly/XV-FORUM-PC-REJESTRACJA
Udział w forum jest bezpłatny - zarejestruj się już dziś!

Zobacz również