Czy wysoka sprzedaż pomp ciepła utrzyma się w kolejnych latach?

Rynek pomp ciepła w Polsce cały czas rośnie bardzo dynamicznie, a prognozy na koniec 2021 roku są bardzo dobre. Wiele wskazuje na to, że polski rynek pomp ciepła powietrze-woda będzie rynkiem numer 3 w Europie, zaraz po Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dla porównania, jeszcze 3 lata temu Polska była ósmym rynkiem w Europie, a w 2020 roku piątym.

Zdjęcie autora: Paweł Lachman

Paweł Lachman

Prezes Zarządu PORT PC

Jako Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła spodziewamy się, że podsumowanie 2021 roku wykaże lekką stagnację w sprzedaży gruntowych pomp ciepła i blisko 190–200-procentowy – spektakularny – wzrost rynku pomp powietrznych. Wszystko wskazuje na to, że liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze-woda na koniec 2021 roku będzie wynosić około 80 tysięcy urządzeń. Jeszcze niedawno przewidywaliśmy, że ta liczba będzie wyższa o kilka tysięcy. Powodem zrewidowania oczekiwań okazał się czwarty kwartał, w którym pojawiły się problemy z dostawami urządzeń i ich produkcją, przy jednoczesnym bardzo dużym popycie w Europie. Pożar dużej fabryki półprzewodników doprowadził do problemów z dostępnością mikroprocesorów we wszystkich branżach, w tym producentów urządzeń grzewczych. Początkowo ten problem został zaobserwowany w przemyśle motoryzacyjnym. Szybko się okazało, że nie dotyczy on tylko motoryzacji. Problem z dostępnością półprzewodników tak samo odbił się na produkcji urządzeń grzewczych – pomp ciepła czy kotłów gazowych, doprowadzając po prostu do istotnych braków urządzeń na rynku. 

Perspektywa na kolejne lata

To już pewne, że rok 2021 zakończy się kolejnym rekordem sprzedażowym. Co będzie dalej? Spodziewam się, że dynamika wzrostu rynku pomp ciepła w Polsce nieco spadnie. Myślę, że w wariancie optymistycznym wzrost rynku wyniesie około 50%, a w wariancie bazowym około 40%. Patrząc na liczby bezwzględne, oznacza to przekroczenie 100 000 sprzedanych pomp ciepła typu powietrze-woda w ciągu przyszłego roku. Warto jednak dodać, że ostateczny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce będzie zależał również od uruchamiania nowych programów dotacyjnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział wprowadzenie programu priorytetowego „Moje Ciepło” dla nowych budynków w lepszym standardzie – wyższym niż określają to Warunki Techniczne 2021. Uruchomienie dofinansowania dla nowych budynków z pompami ciepła powinno pozytywnie wpłynąć na sytuację gruntowych pomp ciepła. Myślę, że wyższe dofinansowanie, które wynika z analiz kosztowych, wzmocni tę grupę produktową. Czekamy na uruchomienie programu w I połowie 2022 roku. Według zapowiedzi, gruntowe pompy ciepła w nowych domach zostaną dofinansowane na poziomie 30% kosztów kwalifikowanych – nie więcej niż 21 tys. zł. To nie są małe kwoty. W kontekście rozwoju gruntowych pomp ciepła warto też zaznaczyć, że ich dofinansowanie przekłada się na promocję local content, który w całych systemach opartych o te urządzenia wynosi znacznie powyżej 50%.

Split czy monoblok?

Powietrzne pompy ciepła odznaczają się spektakularnymi wzrostami sprzedaży, znacznie wyższymi niż gruntowe pompy ciepła. W tej grupie produktowej mamy dwa najbardziej popularne typy urządzeń: pompy ciepła typu split i pompy ciepła typu monoblok. W 2020 roku proporcja sprzedaży monobloków do splitów w Europie wynosiła 1:1. W Polsce w 2021 roku szacujemy, że około 30% sprzedawanych powietrznych pomp ciepła to monobloki, a pozostała część to splity. Jeszcze niedawno ta proporcja była znacznie większa na korzyść pomp ciepła typu split i wynosiła więcej niż 3:1. To oznacza, że na każde cztery montowane pompy ciepła, trzy z nich były pompami ciepła typu split. Rynek się jednak zmienia – pojawiają się nowe konstrukcje, nowe czynniki chłodnicze i nowe rozwiązania technologiczne. W momencie, gdy rośnie wykorzystanie naturalnych czynników roboczych, rośnie też rynek pomp ciepła typu monoblok. Trudno jednak jednoznacznie wyrokować, która z tych technologii będzie się rozwijać bardziej dynamicznie. Widzę sporo alternatywnych kierunków, które mogą spowodować spore zmiany rynku w tym segmencie urządzeń.

Felieton pochodzi z najnowszego wydania Globenergia 4/2021


Dowiedz się więcej!

Już 23.02.2022 r. zapraszamy do Kielc na JUBILEUSZOWE XV Forum Pomp Ciepła, które odbędzie się na MiastOZE! Podczas wydarzenia dowiesz się:

  • Co czeka rynek pomp ciepła?
  • Jaki jest potencjał polskiego rynku pomp ciepła? - dane rynkowe oraz porównanie do rynku europejskiego
  • Lokalny łańcuch dostaw
  • Miejsce gruntowych pomp ciepła w rynku
  • Powietrzne pompy ciepła a wielka skala montaży
  • Problemy proceduralne i prawne
  • Wpływ czynników chłodniczych na rynek urządzeń 2022-2023
  • Sterowanie i eksploatacja pomp ciepła
  • Łączenie technologii
  • I… wiele innych!

W trakcie Forum porozmawiamy na wszystkie wymienione, a także wiele innych tematów! Nie może Was zabraknąć! Po szczegóły zerknijcie TUTAJ.

Miło nam poinformować, że Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła objęła wydarzenie Patronatem.Zobacz również