Wśród zapowiedzianych działań są między innymi:

  • przyjęcie norm i jakości dla węgla jeszcze w I kwartale 2017 roku, a dla kotłów grzewczych najpóźniej w kwietniu 2017 roku,
  • wprowadzenie niższych cen prądu wykorzystywanego na cele w okresie mniejszego zapotrzebowania,
  • obniżenie akcyzy na samochody hybrydowe i całkowite zwolnienie z niej aut elektrycznych,
  • dopłaty do wymiany starych kotłów,
  • obowiązek podłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej tam, gdzie to możliwe.

Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego już w październiku mówił dla GLOBEnergii:

„Polski Alarm Smogowy od kilku lat apelował do rządu o wprowadzenie norm jakości dla kotłów, które są sprzedawane na polskim rynku. Jest to rozporządzenie bardzo ważne – pozwoli wyeliminować z polskiego rynku te najbardziej zanieczyszczające kotły – kotły, które nie spełniają nawet minimalnych standardów w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych substancji. Tego rozporządzenia w Polsce brakowało od wielu lat. Skutek był taki, ze każdego roku do polskich gospodarstw domowych sprzedaje się ponad sto tysięcy pozaklasowych kotłów, tzw. „kopciuchów”, „śmieciuchów”. Taki kocioł zamontowany dziś przez najbliższe 15-20 lat będzie zanieczyszczał powietrze.  Dlatego właśnie rozporządzenie to ma tak fundamentalne znaczenie, gdyż uniemożliwi sprzedaż kotłów, które nie spełniają minimalnych wymagań emisyjnych.”

Teraz okazuje się, że normy dla kotłów grzewczych będą przyjęte jeszcze szybciej, niż do niedawna planowano. Przyjęcie rozporządzenia, którego projekt gotowy jest od wielu miesięcy i miał wejść w życie dopiero w 2018 roku, zapowiedziano jeszcze przed tegorocznym sezonem grzewczym – najpóźniej w kwietniu 2017 roku. Oznacza to, że tzw. „kopciuchy” czy „śmieciuchy” nie będą już montowane przed sezonem grzewczym 2017/2018.

Targi ENEX 2017 stawiają na edukację w temacie rodzajów kotłów dostępnych na rynku. Aleja Kotłów, która zostanie zorganizowana podczas dwudniowych targów – 1-2 marca 2017 r. – po raz pierwszy, dla producentów będzie miejscem na zaprezentowanie oferty i nowinek technologicznych, a dla zwiedzających punktem, w którym będą mogli uzyskać fachową pomoc w doborze kotła do własnych potrzeb. Swoją obecność z nowym kotłem 5 klasy potwierdził już m.in. producent kotłów z województwa świętokrzyskiego – firma DEFRO. Dowiedz się, z czego będziesz mógł wybierać przed kolejną zimą! Targi ENEX zapraszają też innych producentów do zaprezentowania swoich produktów.

Podczas dwudniowych targów zapraszamy również wydarzenia towarzyszące. X. Jubileuszowe Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej odbędzie się pierwszego dnia targów, a VIII. Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar+ 2 marca 2017 r. Spotkania będą też miejscem dyskusji o roli OZE w walce z problemem niskiej emisji w Polsce.

Po najświeższe informacje zapraszamy na fanpage Targów ENEX na portalu społecznościowym Facebook i stronę internetową, gdzie na bieżąco publikowane są nowe, ciekawe wiadomości. Bądź na bieżąco z Targami ENEX!

Do zobaczenia w Kielcach w dniach 1 – 2 marca 2017 r.!