Anna Będkowska: Od 15 maja 2020 roku w program Czyste Powietrze wchodzi z nową fazę – będą nowe, proste wnioski i nowe sposoby ich składania. Jakie będą to zmiany i jak wpłyną one na realizację programu?

Łukasz Sajewicz: Zmian jest dużo. Można powiedzieć, że zostały one wprowadzone w sposób metodyczny – jeśli chodzi o kwestie grup beneficjentów. Bardzo wyraźnie widać, że zrobiono podział na 3 grupy beneficjentów. Oprócz tego korzyści z nowego programu wynikają z faktu, że ten program pójdzie znacznie szerzej jeśli chodzi o źródła, którymi można będzie pozyskać pieniądze: nie tylko poprzez WFOŚiGW, ale również za pośrednictwem bankow. To powinno bardzo udrożnić i ułatwić dostęp do programu.

Anna Będkowska: Czy Czyste Powietrze 2.0 będzie w Pana ocenie prostsze, bardziej dostępne?

Łukasz Sajewicz: Myśle, że tak. Generalnie widać, że wszystko idzie w kierunku uproszczenia metodologii. Widać też, że wyraźnie skrócono okresy weryfikacji wniosków, co jest bardzo dobre, bo dostęp do tych środków będzie łatwiejszy, szybszy, bardziej sprawny.

Anna Będkowska: Czy z związku ze zmianami w programie Czyste Powietrze, OZE będzie w programie bardziej promowane?

Łukasz Sajewicz: Tak, rzeczywiście w programie Czyste Powietrze 2.0 odnawialne źródła energii są traktowane zdecydowanie bardziej priorytetowo w stosunku do poprzednich wersji. Widać wyraźnie że pompy ciepła zyskują zdecydowanie korzystniejsze warunki finansowania, nawet 45% w przypadku pomp ciepła o wysokich współczynnikach efektywności – takie produkty firma Viessmann oczywiście posiada w swojej ofercie. Kolejny bardzo ważny aspekt to to, że dotacje na system grzewczy ,można doskonale powiązać ze wsparciem z programu “Mój prąd”. To właśnie miejsce dla nas – dla Viessmann, bo to czym na pewno się wyróżniamy to połączenie pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych. Takie uregulowania programu stwarzają bardzo dobre warunki dla naszych klientów.

Anna Będkowska: Czyli firma Viessmann jest gotowa na te zmiany w programie Czyste Powietrze?

Łukasz Sajewicz: To ogromne wyzwanie dla naszej branży, również dla firmy Viessmann. Dla nas szczególnie korzystne jest to z punktu widzenia naszej gotowości do obsługi stron internetowych, za pomocą których nasi klienci się do nas zgłaszają by skorzystać z programu i z naszej pomocy w uzyskiwaniu dotacji. Mamy możliwość obsłużenia klienta od samego początku do końca poprzez naszą infolinię. A z drugiej strony oczywiście przygotowujemy się bardzo dobrze, jeżeli chodzi o część produktową, ponieważ rzeczywiście pompy ciepła i wszystko co jest z nimi powiązane, jak i PV to jest dla nas jeden z najbardziej strategicznych produktów.

Anna Będkowska: A jeśli chodzi o tych klientów indywidualnych, to w jaki sposób pomagacie Państwo uzyskać im dotację?

Łukasz Sajewicz: Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, to jest temat bardzo wymagający. Właśnie dlatego stworzyliśmy prawdziwą infolinię. Mówię “prawdziwą” dlatego, że to są fizycznie osoby, które konsultują, rozmawiają, mogą każdego klienta który jest zainteresowany programem odpowiednio poinformować, skierować we właściwie miejsce, doradzić.

Anna Będkowska: Prowadzicie Państwo również fundację Świadomi Klimatu. Jaka jest rola tej fundacji w programie Czyste Powietrze? Czy pomaga w jakiś sposób samorządom?

Łukasz Sajewicz: O! Jak najbardziej. Muszę przyznać, że fundacja Świadomi Klimatu to jest w tej chwili, z punktu widzenia właśnie współpracy z samorządami, chyba najważniejszy element dotyczący obsługi rynku, obsługi przedinwestycyjnej.

To powoduje, że jesteśmy obecni w większości klastrów energii w województwie dolnośląskim, ale też w śląskim. Staramy się pomóc tym gminom zarządzać wszystkimi pytaniami, które są związane z Czystym Powietrzem i programami pomocowymi dla klastrów energii.

Klastry dolnośląskie sa taką forpocztą jeżeli chodzi o możliwość znacznie szerszego i znacznie poważniejszego zaangażowania i fundacji i firmy Viessmann we współpracę z gminami. Mamy nadzieje, że podobne środki finansowane, podobne dofinansowanie w ramach RPO będą również w innych województwach. Właśnie w ten sposób fundacja edukuje, spotyka się z mieszkańcami, z przedsiębiorcami w danych klastrach energii. Staramy się współpracować i pomagać pracownikom urzędów gmin, żeby mogli oni jak najlepiej przygotowywać wnioski dla siebie, dla swoich gmin i dla swoich mieszkańców.

Redakcja GLOBEnergia