Podczas VII Forum Fotowoltaicznego SOLAR+, zaprezentowany został system smart firmy SolarEdge. 

 
O podsumowanie wystąpienia, kilka słów o systemie, jego zaletach i zainteresowaniu nim w Polsce zapytaliśmy Michała Maronę, Technical Sales Manager w firmie SolarEdge.
 
Korzyści zostały zaprezentowane podczas prezentacji, generalnie są to 4 główne grupy korzyści:
 
1.       Więcej energii z instalacji – wynika to z faktu, że każdy moduł PV ma swój własny tracker MPP co przekłada się na większy uzysk energii nie tylko dla zacienionych instalacji, ale także dla takich które mają różne płaszczyzny na których zamontowane są moduły, dla instalacji gdzie pojawia się problem zabrudzenia, śniegu, liści, innych czynników. 
 
2.       Większe bezpieczeństwo – dzięki technologii Safe DC zintegrowanej we wszystkich urządzeniach SolarEdge. Daje to większe bezpieczeństwo dla osób posiadających taki system, dla instalatora oraz dla ekip straży pożarnej w sytuacji awaryjnej. Większe bezpieczeństwo jest zapewnione poprzez obniżenie napięcia w łańcuchach do poziomu poniżej 50V. W standardowych systemach napięcie te mimo wyłączenia falownika zostaje na poziomie 500-800V
 
3.       Łatwiejsze i szybsze projektowanie instalacji – praktycznie każdy dach nadaję się na fotowoltaikę dzięki zastosowania technologii SolarEdge. Instalator nie musi analizować jak ułożyć moduły na dachu, nie musi analizować wpływu zacieniania jednego modułu na cały łańcuch. Po prostu system SolarEdge jest odporny na takie problemy!
 
4.       Niższe koszty utrzymania dzięki lepszemu monitoringowi – monitoring każdego modułu daje instalatorowi pełny obraz instalacji i informację co może być nie tak na instalacji, jeszcze zanim wyjedzie on z biura. Pozwala to na wydajniejsze zażądanie swoimi systemami. Dla klienta końcowego monitoring każdego modułu to większe przejrzystość raz pewność, że wszystkie komponenty działają poprawienie.  
 
Jak z zainteresowaniem dla takich systemów?
Zainteresowanie systemami SolarEdge jest coraz większe. Firma oficjalnie funkcjonuje na rynku dopiero 3 miesiące, ale coraz więcej instalatorów zauważa korzyści z tej technologii i zaczynają montować te rozwiązania. Klienci końcowi – inwestorzy natomiast najbardziej doceniają większe uzyski oraz wyższe bezpieczeństwo. Szczególnie dla klientów wrażliwych (szkoła, szpital ale także fabryka, która w przypadku awarii systemu PV musi funkcjonować nadal bez ryzyka, że zdarzenie na instalacji PV wyłączy także obiekt) jest to element niejednokrotnie decydujący o wyborze rozwiązania SolarEdge. 
 
Michał Marona, Solaredge