Jakie moduły PV wybrać? Uniwersalne porady eksperta!

Jak wybrać moduły PV? Czy wybór paneli jest istotny?

Wybór odpowiedniego modułu jest kwestią fundamentalną przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej. W natłoku nowych technologii ciężko zdecydować się na jeden, konkretny model. Jednak według Bogdana Szymańskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, istnieją uniwersalne zasady, którymi należy kierować się przy wyborze modułu.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jak wybrać moduły PV? Czy wybór paneli jest istotny?

Podziel się

Intuicja podpowiada, że większa moc modułu gwarantuje również większe uzyski energetyczne. Jednak według Bogdana Szymańskiego takie podejście jest nieekonomiczne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest postawienie na moduły o mniejszych mocach, które są tańsze. Tym samym mamy możliwość zamontowania większej instalacji. Dodatkowo, jeśli dysponujemy dużą przestrzenią dachową dobrym pomysłem jest zakup modułu o nieco niższej sprawności niż maksymalna dostępna na rynku. Takie rozwiązanie również jest zdecydowanie korzystniejsze cenowo. W tym wypadku również możemy zainstalować większą instalację, która na poziomie pojedynczego modułu może i będzie miała mniejszą sprawność, ale sumarycznie wydajność paneli będzie porównywalna. W ten sposób ograniczymy koszty zakupu modułów, ale zyskamy wysoce wydajną instalację.

Kompromis między wydajnością a wyglądem modułu

Mimo, że wydaje się to trywialne, to warto zastanowić się jak bardzo zależy nam na wyglądzie modułu. Czy rzeczywiście potrzebne są nam moduły full black, które charakteryzują się eleganckim wyglądem, ale jednocześnie są znacznie droższe niż standardowe moduły? Moduły z czarnym podkładem mają tendencję do przegrzewania się, co znacznie obniża ich wydajność. Ponadto z czasem moduły typu full black mogą stracić swój elegancki wygląd. Z biegiem czasu na czarnej powłoce panelu mogą pojawiać się odbarwienia. Tak więc, aby zadbać o wysoką sprawność instalacji, a jednocześnie o estetykę, warto postawić na zakup modułów o białym podkładzie, ciemnej ramie i czarnych ogniwach. 

Szczegóły mają znaczenie?

Bardzo rzadko zwracamy uwagę na takie detale jak połączenia. Niekiedy producenci paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów w instrukcji montażu polecają złącza konkretnej marki, ewentualnie kilku z nich. Jednak zdecydowanie najlepszym wyborem zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wydajności jest zastosowanie oryginalnych złączek MC4. Konektory MC4 to najpopularniejsze złącze wykorzystywane do łączenia poszczególnych elementów instalacji po stronie DC. Według Bogdana Szymańskiego warto dodatkowo sprawdzić, czy wielkości prądów jakie występują na module są kompatybilne z prądami falownika. Innymi słowy, konieczne jest właściwe dobranie falownika do wydajności instalacji. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, moc inwertera powinna być zbliżona do wartości prądu stałego systemu paneli fotowoltaicznych. 

Czy warto podążać za trendami?

Często przy zakupie modułu PV możemy spotkać się z pojęciem gwarancji liniowej. Jest to zadeklarowany przez producenta spadek wydajności modułu na przestrzeni lat. Oczywiście preferowany jest jak najmniejszy spadek sprawności na przestrzeni czasu. Jak twierdzi Bogdan Szymański, dobrej jakości produkt powinien po 25 latach zachować sprawność na poziomie 85-90% sprawności początkowej

Jednak w tej kwestii istotne będzie, z jakim typem modułu mamy do czynienia. W przypadku modułu N-type ta sprawność na przestrzeni lat będzie utrzymywała się na wyższym poziomie, niż ma to miejsce przy zastosowaniu modułów typu P. Jednocześnie w tej kwestii różnice te są znikome. Należy nadmienić, że w ostatnich latach technologia typu N intensywnie się rozwija. Tego rodzaju moduły biją rekordy sprawności, stają się coraz popularniejsze i bardziej przystępne cenowo. Panele N-type, oprócz małego spadku wydajności na przestrzeni lat, mają wiele innych zalet. 

Może więc dobrym pomysłem będzie poczekanie na rozwój tego rodzaju modułów i innych nowoczesnych technologii fotowoltaicznych, takich jak perowskity? Według eksperta nie tędy droga. Na rynek nieustannie wchodzą nowe produkty, które reklamowane są jako rewolucyjne. Jednocześnie czekanie na ten jeden, przełomowy dla branży model panelu PV może być czasem straconym. Opracowanie nowej technologii i wprowadzenie jej do masowej produkcji wiąże się z przeprowadzeniem setek badań i analiz, które mogą zająć długie lata. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku perowskitów. Mimo, że pojawiły się na rynku już jakiś czas temu, to na razie nie są wykorzystywane na masową skalę. Wciąż trwają intensywne badania nad ogniwami perowskitowymi. Nadal jednak nie jest jasne, czy kiedykolwiek opanują one rynek fotowoltaiczny.

Opinia eksperta

Według Bogdana Szymańskiego większość zmian w fotowoltaice ma charakter ewolucyjny, czyli stopniowy. Owszem, na rynku pojawiają się coraz to nowsze technologie, jednak różnią się one między sobą nieznacznie. 

Osobiście wybrałbym moduł, który ma najlepszy stosunek ceny do technologii. Obecnie pewnie będzie to jeszcze mono-PERC. Pod koniec bieżącego roku pewnie będzie to moduł N-type TOPCon

podsumowuje wiceprezes SBF Polska PV.

Wybór odpowiedniego modułu jest zależny od wielu innych kwestii. Jednak aspekty wymienione przez eksperta należą do tych najistotniejszych, które pozwolą na właściwe zaprojektowanie instalacji. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do doświadczonego instalatora. To pozwoli nam utwierdzić się w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwego wyboru.

Reklamy
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia