Jakie są różnice między jednofazowymi a trójfazowymi pompami ciepła?

W momencie wyboru odpowiedniej pompy ciepła do naszego domu, ważną kwestią są wymagania co do zasilania pompy ciepła w energię elektryczną. Pompy ciepła mogą być zasilane prądem jednofazowym bądź trójfazowym. Jakie są różnice między jednofazowymi i trójfazowymi pompami ciepła? Kiedy lepszym wyborem będzie pompa jednofazowa?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Zakres wydajności grzewczych i ceny

Z reguły pompy ciepła o wyższej wydajności grzewczej (powyżej 12 kW) wymagają zasilania trójfazowego i z tego względu, modele trójfazowych pomp ciepła występują dla wydajności grzewczych wyższych niż 12 kW. Z kolei w przypadku jednofazowych pomp ciepła można znaleźć jednostki o wydajności zaledwie 3 kW. Różnicą pomiędzy jednofazowymi i trójfazowymi pompami ciepła jest także cena. Na ogół pompy trójfazowe są droższe od ich jednofazowych odpowiedników. 

Zabezpieczenia elektryczne

To zagadnienie jest związane z mocami pomp ciepła. Uzyskanie pompy ciepła dużej mocy w przypadku pomp jednofazowych byłoby bardzo trudne, ze względu na wysokie wartości prądu (natężenia prądu). Zbyt duży prąd spowodowałaby zadziałanie zabezpieczenia. Kiedy mamy do czynienia z urządzeniami trójfazowymi to wymagane są niższe wartości zabezpieczenia nadmiarowoprądowego. Dla przykładu jednofazowa pompa ciepła popularnego producenta wymaga zastosowania zabezpieczenia 32A, natomiast ta sama pompa w wersji trójfazowej wymaga zabezpieczenia 16A. W trójfazowej pompie ciepła prąd jest podzielony na trzy fazy. Większość domów w Polsce posiada instalacje z zabezpieczeniami przedlicznikowymi wynoszącymi 20A, 25A.

Wielkość mocy przyłączeniowej w zależności od wielkości zabezpieczenia przedlicznikowego.
Źródło: Forum Elektroda.
Wielkość mocy przyłączeniowej w zależności od wielkości zabezpieczenia przedlicznikowego.
Źródło: Forum Elektroda.

Zastosowanie urządzenia o wyższych wymaganych zabezpieczeniach byłoby problemem w związku z koniecznością zgłoszenia do OSD wniosku o zwiększenia mocy przyłączeniowej, której wielkość zależy właśnie od wielkości zabezpieczenia przedlicznikowego.

Dodatkowo, trójfazowa pompa ciepła rozkłada obciążenie w sposób równomierny na wszystkich fazach. Brak symetrii w obciążeniu faz może przyczynić się do wyłączeń pompy ciepła i innych urządzeń zasilanych z tej samej fazy.

Kiedy jednofazowa pompa ciepła będzie lepsza od pompy trójfazowej?

Teoretycznie lepszym wyborem jest pompa trójfazowa. Jednakże w pewnych warunkach urządzenie jednofazowe będzie miało przewagę nad trójfazowym odpowiednikiem. W przypadku 3-fazowej instalacji elektrycznej w budynku i pompy 3 fazowej, zanik jednej z faz oznacza przerwę w pracy pompy. W związku z tym, w przypadku korzystania z pompy ciepła w rejonie, w którym często występują problemy z zasilaniem i powszechne są zaniki jednej z faz, to praktyczniejszym rozwiązaniem może okazać się pompa jednofazowa.

Zobacz również