W lutym ukazał się dokument opracowany przez Komisję Europejska pt. „Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska UE. Sprawozdanie na temat Państwa – POLSKA”, w którym znalazł się rozdział poświęcony jakości powietrza. Jedną z najważniejszych informacji, która została w nim uwzględniona jest ta, że koszty zewnętrzne związane ze zdrowiem wynikające z zanieczyszczenia powietrza w Polsce przekraczają 26 mld €/rocznie (przy korekcie dochodu za 2010 r.), przy czym koszty te obejmują nie tylko wartość wewnętrzną prowadzenia w pełni zdrowego życia, ale także koszty bezpośrednie poniesione przez gospodarkę. Raport przywołuje też znane już wcześniej, szokujące dane – według Europejskiej Agencji Środowiska – w 2013 r. ok. 48 270 przedwczesnych zgonów mogło być wynikiem stężeń drobnych cząstek stałych, z czego 1 150 zgonów było spowodowanych stężeniem O3, a ponad 1 610 stężeniem NO2.

Problem jest realny i choć pojawiają się zapowiedzi chęci jego rozwiązania, jak rządowy pakiet antysmogowy, jednocześnie pojawiają się również różne opinie na temat skuteczności proponowanych działań. Możemy jednak być pewni, że przynajmniej część z nich zostanie przyjęta, wśród proponowanych rozwiązań znajdują się m.in. dopłaty do wymiany starych kotłów. W proces wymiany kotłów mają zostać włączone służby opieki społecznej, które mają docierać do osób najmniej świadomych i najbiedniejszych, wspomagając ich najpierw w przygotowaniu i pozyskaniu środków na inwestycję, a następnie w uzyskaniu ewentualnego wsparcia finansowego na wyższe rachunki związane z nowym sposobem ogrzewania.

Aleja Kotłów, która po raz pierwszy zostanie zorganizowana podczas dwudniowych targów – 1-2 marca 2017 r. – dla producentów będzie miejscem na zaprezentowanie oferty i nowinek technologicznych, a dla zwiedzających punktem, w którym będą mogli uzyskać fachową pomoc w doborze kotła do własnych potrzeb. Partnerem i wystawcą w ramach Alei Kotłów będzie świętokrzyska marka DEFRO – producent pieców klasy 5. Targi ENEX zapraszają też innych producentów do zaprezentowania swoich produktów!

Ponadto, podczas dwudniowych targów odbędą się wydarzenia towarzyszące – X. Jubileuszowe Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej podczas pierwszego dnia targów i VIII. Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar+ 2 marca 2017 r. Spotkania będą równie dobrą okazją do dyskusji o roli OZE w walce z problemem niskiej emisji w Polsce.

Po najświeższe informacje zapraszamy na fanpage Targów ENEX na portalu społecznościowym Facebook i stronę internetową, gdzie na bieżąco publikowane są nowe, ciekawe wiadomości. Bądź na bieżąco z Targami ENEX!

Do zobaczenia w Kielcach!