Komisja Europejska w lipcu tego roku ogłosiła strategie Europejskiego Zielonego
Ładu. Czeka nas zmiana podejścia do efektywności energetycznej oraz dalszy rozwój OZE. W niedalekiej przyszłości dwie strategie będą mieć szczególny wpływ na
funkcjonowanie naszej branży: Integracja Sektorów Energii oraz Fala Renowacji.

Szczególnie interesujące będzie, które technologie zaopatrzenia w energię będą nie tylko promowane, ale możliwe do realizacji. To będzie zmiana, która wpłynie na wszystko: dofinansowania, produkcję i dystrybucję, branżę instalacyjną. Dlatego będziemy to obserwować i dla Czytelników analizować.

Warunki Techniczne 2021 – co zmienią?

Przed nami ważny rok 2021. To nie tylko kolejna data, ale wejście w życie Warunków Technicznych 2021. Wygląda na to, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z konsekwencji zmiany technologicznej w budynkach. By zastosować niektóre źródła ciepła, trzeba będzie się sporo nagimnastykować. Tu, niczym języczek u wagi, przyda się fotowoltaika. Dlatego WT2021 to kolejny ważny temat dla naszej redakcji. Będziemy publikować konkretne przykłady doboru urządzeń spełniających nowe regulacje.

Strategie Europejskiego Zielonego Ładu oraz Warunków Technicznych 2021 to tematy, którymi zajmuje się aktywnie POBE. Przypomnijmy to Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej. Sygnatariuszami są stowarzyszenia branż: grzewczej, fotowoltaicznej, wentylacyjnej, instalacyjnej, projektowej. Warto śledzić działania, a szczególnie szkolenia i webinaria, tej organizacji.

Mój Prąd – co dalej?

Kolejnym istotnym tematem jest program wsparcia Mój Prąd. Kończymy aktualny nabór, a przed nami kolejne rozdanie. Nie do końca wiadomo, jak będzie to wyglądać w 2021, ale można spodziewać się powiązania dotacji ze zwiększeniem autokonsumpcji. Można to realizować przez magazyn energii lub przez pompę ciepła.

Przypomnijmy, że energetyka od dawna postuluje, by prąd produkowany przez prosumentów pozostał w sieci niskiego napięcia.

Za nami Trendy Energetyczne 2020, w niniejszym wydaniu publikujemy komentarze ekspertów tego wydarzania.

Czy mamy szansę sfinansować program Czyste Powietrze z Europejskiego Zielonego Ładu? Co się dzieje w technologiach? Jak będą wyglądać zmiany w programie Czyste Powietrze? Czy jest miejsce na polski poligon doświadczalny w fotowoltaice?

Zapraszamy do lektury.

 


GLOBEnergia 4/2020  dostępne w sklepie internetowym  TUTAJ


 

Grzegorz Burek

Redaktor naczelny GLOBEnergia, Wiceprezes SBF Polska PV, członek PORT PC