Jakie wyzwania stoją przed branżą pomp ciepła? 150 jubileusz firmy Ochsner

OCHSNER Wärmepumpen, czyli austriacki producent pomp ciepła funkcjonuje już od 150 lat, a my gościmy na oficjalnym jubileuszu tej firmy. Ochsner to firma, która na przestrzeni ostatnich lat ewoluowała z firmy rodzinnej w prężnie działającą międzynarodową korporację. W czasie swojego funkcjonowania musiała zmierzyć się z takimi wyzwaniami jak dwie wojny światowe, zmiany ustroju, kryzys poepidemiczny, ocieplenie klimatu i wojna w Ukrainie. Z czym producenci pomp ciepła tacy jak OCHSNER Wärmepumpen będą musieli zmierzyć się w przyszłości? Na czym powinna skupić się branża?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jubileusz firmy Ochsner

Firma macierzysta rodzinnej firmy OCHSNER została założona w 1872 roku. Firma powstała w ówczesnym mieście Bielitz w cesarstwie austro-węgierskim. Obecnie, miasto to znajduje się południowej Polsce i nosi nazwę Bielsko-Biała. Przez wiele lat funkcjonowania firma konstruowała urządzenia tj. sprężarki. Do znanych klientów Ochsnera należały m. in. międzynarodowe zakłady produkcyjne, a także marynarka wojenna USA i NASA. Od 1992 roku, a więc od równo 30 lat firma OCHSNER koncentruje się wyłącznie na sektorze pomp ciepła.

Kolejne wyzwania dla Ochsner Wärmepumpen i branży pomp ciepła

150 lat na funkcjonowania oznaczało dla Ochsnera konieczność zmierzenia się z wieloma wyzwaniami, tj. wojny światowe, kryzys energetyczny z lat 70-tych oraz kryzys finansowy z lat 2008-2009. Ostatnie lata również nie należą do najprostszych. Cała gospodarka światowa musi mierzyć się z konsekwencjami pandemii, do których należą przerwy i ograniczenia w łańcuchu dostaw, a także inflacja. Od 24 lutego 2022 roku problemy te potęguje wojna w Ukrainie.

Marka ta, która właśnie świętuje swoje 150 urodziny, w swojej strategii na najbliższe lata stawia na zrównoważony rozwój, rozumiejąc go jako ciągłe zaangażowanie na rzecz środowisk i klimatu, ale także wzmocnienie rodzimej produkcji i ograniczenie zależności od zagranicznych dostawców. Zwrot w kierunku niezależności bez wątpienia wynika właśnie z problemów z dostawą podzespołów, z którymi cała branża mierzy się już od rozpoczęcia pandemii. Ochsner chce realizować swoją strategię niezależności poprzez produkcję urządzeń w krajach, z który się wywodzi, czyli w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Zdaniem prezesa Karla Ochsnera, będącego piątym pokoleniem, które prowadzi rodzinny biznes, skupienie produkcji w tych krajach pozwoli uniknąć ograniczeń w dostawach w przyszłości. Jak wskazuję Karl Ochsner podczas jubileuszowej gali, kraje takie jak Niemcy, Austria i Szwajcaria cechują się dodatkowo niższą emisyjnością gospodarki, dzięki czemu produkcja urządzeń grzewczych będzie miała mniejszy negatywny wpływ na klimat i środowisko niż w innych krajach.

Dlaczego pompy ciepła? 

Wojna w Ukrainie otworzyła Europie oczy na to jak ważna jest niezależność energetyczna. W nowej rzeczywistości geopolitycznej europejscy decydenci patrzą na pompy ciepła jak na jedno z możliwości na zastąpienie paliw kopalnych, a szczególnie tych importowanych z Rosji. Pompy ciepła to odnawialne źródła ciepła, które są napędzane energią elektryczną. Choć energia elektryczna do ich zasilania nie zawsze pochodzi z OZE, to biorąc pod uwagę wzrost ambicji w stosunku do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł już w najbliższej przyszłości ciepło z pomp ciepła będzie czystsze niż inne źródła. Przewagą pomp ciepła jest również to, że nie przyczyniają się do powstawania niskiej emisji i smogu.

“Energia wolności to energia odnawialna” - usłyszeliśmy podczas gali jubileuszu od niemieckiego Ministra Finansów.

Prezes Ochsner dodał również, że pompy ciepła mogą być rozwiązaniem problemu, o którym mówimy już od lat 70-tych dwudziestego wieku, kiedy mieliśmy do czynienia z kryzysem energetycznym. 

“Od tego czasu mówimy o niezależności energetycznej. Obecnie mamy możliwość pozyskiwania energii z OZE i wykorzystania jej do wytwarzania ekologicznego ciepła za pomocą pomp ciepła” - dodaje Karl Ochsner w drugim dniu konferencji Ochsner GmbH.

Prezes spółki dodał, że dzięki pompom ciepła ograniczamy nie tylko emisję zanieczyszczeń i negatywny wpływ ma klimat, ale także ograniczamy finansowanie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zobacz również