Jakie znaczenie ma lokalna produkcja urządzeń w Europie? Przykład pozytywnego działania
Coraz częściej podkreśla się konieczność skupienia produkcji urządzeń OZE w lokalnych, europejskich fabrykach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ono kluczowe jeśli chodzi o uniezależnienie się od rynków dalekowschodnich. Jednak to nie wszystko. Jak udowadnia doświadczenie firmy Fronius - korzyści płynących z lokalnej produkcji jest dużo więcej!
Podziel się
Rodzime komponenty OZE to podstawa
Dla firmy Fronius bardzo istotne jest sukcesywne zmniejszanie emisji dwutlenku węgla zarówno w procesie produkcji, jak i w późniejszych etapach użytkowania urządzeń OZE. W tym celu konieczne jest m.in. pozyskiwanie komponentów z odpowiedzialnych źródeł. Falowniki Froniusa od zawsze produkowano w Austrii. Natomiast wszystkie potrzebne do ich budowy komponenty są sprowadzane z krajów Unii Europejskiej oraz z Ameryki Północnej. Taki krok pozwala na utrzymanie wysokiej jakości wykonania każdego z produktów. Firma dąży do całkowitego wyeliminowania podzespołów pochodzących z Dalekiego Wschodu. Obecnie ponad 80% elementów składowych urządzeń produkowanych przez Fronius pochodzi z rynków europejskich, a kluczowe podzespoły w postaci np. procesorów - z rynku amerykańskiego.
Instytut Fraunhofera przeprowadził badania dotyczące emisyjności CO2 bazując na konkretnych modelach falowników Fronius, wysyłanych z fabryki w Austrii do określonych miast w Europie. Opracowanie to kilkuset stronicową lektura, wykazująca bardzo wnikliwą analizę dotyczącą emisji CO2 na wszystkich etapach produkcji i logistyki falowników.
Wyniki badań pozwalają precyzyjnie określić poziom szkodliwości produkcji na klimat oraz czas, po jakim dług ekologiczny zostanie „spłacony” środowisku.
Krótszy łańcuch dostaw to większa odporność rynku
Wyeliminowanie długich łańcuchów dostaw nie tylko pozwoliło zmniejszyć emisję CO2 w cyklu życia urządzenia. Taki krok pozytywnie wpłynął na działalność firmy także w okresie pandemii COVID-19. Trudna sytuacja, w jakiej znalazła się w tamtym momencie branża pokazała, na czym polega uzależnienie się od dostaw komponentów z Dalekiego Wschodu. Podczas pandemii dostawy z Chin musiały zostać wstrzymane. Mocno zachwiało to rynkiem - ceny rosły, a komponentów brakowało. Produkcja urządzeń OZE skupiona w regionie Austrii, a także dostęp do komponentów z Europy i Ameryki Północnej pozwolił firmie Fronius przetrwać te trudne chwile. Obecnie kolejnym wyzwaniem dla branży jest napaść Rosji na Ukrainę. W tym wypadku spółka także nie odczuła negatywnego wpływu odcięcia Rosji od handlu międzynarodowego.
Skupienie produkcji w Europie i utworzenie lokalnego łańcucha dostaw spowodowało także znaczne skrócenie czasu transportu urządzeń do lokalnych dystrybutorów. Dostawa produktu z fabryki w Austrii do jednego z krajów europejskich zajmuje Froniusowi maksimum dwa dni.
Europejska produkcja urządzeń OZE to gwarant bezpieczeństwa
Bardzo ważnym tematem, który niestety nie jest jeszcze dość nagłośniony, jest bezpieczeństwo danych zbieranych przez instalację PV. Każdy falownik przechowuje wiadomości o parametrach eksploatacyjnych danej instalacji fotowoltaicznej. Są to wiadomości m.in. o tym, kiedy w naszym domu występuje największy pobór energii elektrycznej. Jedynie na podstawie tych danych możliwe jest określenie, kiedy mieszkańcy są poza domem, na co zużywają energię itp. Niejednokrotnie użytkownikami instalacji PV są także duże firmy. Jeśli dane o funkcjonowaniu dużego podmiotu gospodarczego dostaną się w niepowołane ręce, może mieć to fatalne skutki. Fronius zapewnia przechowywanie danych na lokalnych serwerach znajdujących się w Austrii oraz innych krajach Unii Europejskiej, co daje gwarancję bezpieczeństwa. Restrykcyjne, unijne przepisy odnośnie ochrony danych pozwalają mieć pewność, że informacje odnośnie użytkowania instalacji nie zostaną użyte w niewłaściwy sposób.
Godne warunki pracy
Europejski system pracy znacznie różni się od azjatyckiego. Przykładowo w Chinach normą jest praca z jednym dniem wolnym w miesiącu. W przypadku państw europejskich jest to niedopuszczalne. Zatrudniani muszą mieć zapewnione godziwe warunki pracy oraz pomoc socjalną. Poza fabryką w Austrii Fronius posiada również 40 innych oddziałów rozsianych po całym świecie. Niektóre z nich są zlokalizowane również w Azji, m.in. w Chinach. Tam również pracują ludzie, którym zapewniono warunki pracy na poziomie europejskim. Jeśli jednak chodzi o samą Europę to skupienie produkcji na Starym Kontynencie naturalnie prowadzi do zatrudnienia osób z rodzimego rynku pracy. Tym samym powoduje to nie tylko zmniejszenie bezrobocia, ale także pobudzenie wzrostu gospodarczego i rozwoju całego regionu.
Wspieranie lokalnych inicjatyw
Nie bez znaczenia jest fakt, że lokalna produkcja to także lokalne podatki. Pieniądz, który zostaje w danym kraju sprzyja jego wzrostowi gospodarczemu. Środki pozyskane z podatków mogą zostać spożytkowane w celu dalszego wspierania lokalnej produkcji i rozwoju technologii produkcji komponentów instalacji PV. Tak więc cykl się zamyka - lokalne technologie są wspierane przez lokalny rząd. Tym samym europejski rynek może stać się samowystarczalny i odporny na wszelkie światowe zawirowania.