Janusz Kowalski pełnomocnikiem ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich

W ciągu najbliższych kilku dni zostanie powołany pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Zostanie nim wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Przyszły pełnomocnik zapowiedział, że będzie chciał rozwijać przede wszystkim biomasę na wsiach. Trwają już w tym zakresie analizy.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka
Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Podziel się

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiło się rozporządzenie, mające na celu powołanie „Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich”. Jak wskazano, wynika to z potrzeby skoordynowania działań dotyczących zapewnienie odpowiednich ilościowo i racjonalnych kosztowo dostaw energii dla rolnictwa i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich. Jest to szczególnie ważne w dobie obecnego kryzysu energetycznego, który wpływa też na działalność rolników w Polsce. Ma to przełożenie na bezpieczeństwo żywnościowe w naszym kraju.

Ze względu na kluczowe znaczenie rolnictwa dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, a także istotny wpływ produkcji rolnej na poziom inflacji ważne staje się zapewnienie odpowiednich ilościowo i racjonalnych kosztowo dostaw energii dla rolnictwa i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.

Czytamy na stronach rządowych

Potencjał obszarów wiejskich i produkcji rolnej można wykorzystać na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i wsparcia niskoemisyjnej transformacji energetyki.

Wykorzystanie biomasy rolniczej do celów energetycznych

Nowy pełnomocnik będzie m.in. monitorował warunki dostaw energii na potrzeby produkcji rolnej oraz innej działalności na obszarach wiejskich, a także wykorzystanie OZE, w tym biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne. Ma też być opracowana strategia „racjonalizacji wykorzystywania tych źródeł na cele energetyczne w procesie transformacji energetyki”.

W opisie projektu wskazano, że pełnomocnik ma być powołany w czwartym kwartale 2022 roku. Wiceminister Janusz Kowalski podczas konferencji w Lublinie wskazał, że na dniach zostanie powołany na pełnomocnika. Kowalski potwierdził doniesienia mediów na Twitterze. Poinformował, że już trwają prace nad programem wykorzystania biomasy rolniczej do celów energetycznych.

Kowalski poinformował też, że ministerstwo ma potwierdzone badaniami potencjał biomasy rolniczej w Polsce, w szczególności słomy niewykorzystanej w produkcji rolniczej. Dodał, że potrzebny jest „realny program systemowego wsparcia rolników”.

Źródło: gov.pl, Twitter

Zobacz również