Jeden adres = kilka dodatków do ogrzewania? Rząd precyzuje przepisy. Co z wpisem do CEEB?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało rozporządzenie aktualizujące przepisy wykonawcze do ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Dokument wprowadził zmiany dotyczące dodatków dla gospodarstw domowych.

Podziel się
W rozporządzeniu znalazły się zmiany, które obejmują dofinansowanie do ogrzewania domów. Niedawno w odpowiedzi na nadużycia beneficjentów wprowadzono zasadę „jeden adres=jeden dodatek”. Samorządy zaczęły sygnalizować, że Polacy sztucznie „rozmnażali” gospodarstwa domowe we wnioskach, co nie zawsze miało pokrycie w rzeczywistości. Dodatek ograniczył nadużycia, ale zbyt dosadnie.
Jeden adres i kilka dodatków?
Nowe rozporządzenie wprowadza odstępstwo od tej zasady. Jak czytamy, „w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 4 i 5 do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków zgodnie z ust. 1.”. Oznacza to, że kilka gospodarstw domowych może złożyć wniosek o dodatek. Takie zapisy mogą wzbudzić wątpliwości, tak jak w przypadku dodatku węglowego. Do ustawy z 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym wprowadzono podobne zapisy i jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, wątpliwości budzi to, czy i w jaki sposób gospodarstwa domowe mają potwierdzać, że podjęły jakieś kroki w celu ustanowienia odrębnych adresów.
Drewno kawałkowe to nie “ inny rodzaj biomasy”
Ponadto doprecyzowano, że dodatek wynosi 3 tys. złotych (czyli najwyższy poziom) w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego. Doprecyzowanie wynikało z faktu, że dodatek do drewna kawałkowego wynosi 1000 zł i jest wyznaczony odrębnym punktem ustawy. Wcześniej wnioskodawcy składali wnioski o 3 tys. zł do dopłaty do drewna powołując się “na inny rodzaj biomasy”.
Nie zgłosiłeś źródła ciepła do CEEB? I tak możesz otrzymać dodatek
Wprowadzono też możliwość przyznania dodatku z urzędu w przypadku niezłożenia deklaracji CEEB lub wniosku przez osobę uprawnioną. Wcześniej złożenie deklaracji do CEEB wskazano jako warunek uzyskania dodatku. Rozporządzenia wskazuje, że w przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do dodatku dla gospodarstw domowych. W takim przypadku organ ten przyznaje dodatek w drodze decyzji administracyjnej z urzędu, bez konieczności składania wniosku oraz bez składania odpowiedniej deklaracji dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji.
Źródło: gov.pl, Dziennik Gazeta Prawna
Polecane
Drastyczny wzrost cen pelletu! W Polsce jest drożej niż w Niemczech

Normy dla biomasy – klucz do czystego powietrza?
