California’s Ivanpah, koncentratorowa elektrownia słoneczna (CSP) w poważnych kłopotach!

 
California’s Ivanpah, koncentratorowa elektrownia słoneczna (CSP), warta 2,2 miliardy dolarów, nie dostarczyła oczekiwanej ilości energii jaką zadeklarowała w swoich umowach energetycznych – teraz ma rok na to, aby polepszyć swoją kondycję. W przeciwnym razie może zostać zamknięta.
 
Kalifornijska Komisja Instalacji Publicznych w czwartek udzieliła odroczenia wykonania wyroku dla elektrowni, zapobiegając zaniechania płatności przez elektrownię w ramach jej kontraktu z Pacific Gas & Electric oraz Southern California Edison. 
 
Zbudowana z wielką pompą przez BrightSource Energy, NRG Energy oraz Google, Ivanpah napotykała nieprzychylne komentarze i krytykę ze strony ekologów, odkąd tylko rozpoczęła się budowa. Zakład wykorzystuje tysiące luster, których zadaniem jest koncentrowanie energii słonecznej i podgrzewanie wody do produkcji pary, a kolejno produkcja energii elektrycznej. Jednak odkąd elektrownia rozpoczęła swoją działalność w 2014, produkowana energia jest znacznie droższa niż energia elektryczna z elektrowni słonecznych opartych na fotowoltaice, nie mówiąc już o energii pozyskiwanej z gazu ziemnego. 
 
Skoncentrowana energia słoneczna, niegdyś uważana za najnowocześniejszego rywala dla fotowoltaiki, podupadła na przestrzeni ostatnich lat, wraz z tym kiedy koszty paneli fotowoltaicznych gwałtownie spadły.  W ubiegłym roku BrightSource anulował planowaną koncentratorową elektrownię słoneczną w Inyo County w Kalifornii. 
 
Skoncentrowana energia słoneczna ma jedną kluczową przewagę nad energią produkowaną z fotowoltaiki, ale tylko w połączeniu z systemami magazynowania energii, takich jak ogrzewane zbiorniki roztopionej soli – mogą one dostarczyć prąd nawet wtedy kiedy nie świeci słońce.
 
Badania z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej z 2013 roku stwierdziły, że wartość koncentratorowych elektrowni słonecznych wraz z magazynowaniem ciepła może wynosić od 32 do 40 dolarów (od 120 do 150 zł) za megawatogodzinę więcej niż w przypadku elektrowni fotowoltaicznej w 2020 roku. Rywal BrightSource, firma  SolarReserve buduje 110 MW koncentratorową elektrownię słoneczną w Nevadzie. Zawiera ona systemy magazynowania energii oparte na technologii zbiorników rozpuszczonej soli. Podobna inwestycja SolarReserve powstaje w południowej Afryce. 
 
 
 
Źródło: technologyreview.com