Jedno MIESZKANIE, jeden ADRES, jeden DODATEK WĘGLOWY – Sejm doprecyzuje dodatek węglowy!

Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa w wywiadzie na antenie Polskiego Radia poinformowała, że Sejm doprecyzuje ustawę o dodatku węglowym. Po nowelizacji, jeden dodatek węglowy będzie przysługiwał na jeden adres. Co z budynkami wielorodzinnymi?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Sejm będzie dziś (2 września 2022 r.) rozpatrywał propozycję dodatków energetycznych. W porządku obrad znalazło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ustawa zakłada jednorazowe wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewających swoje domy m.in. gazem LPG, pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym. Ustawa dotyczy też wsparcia dla ciepła systemowego. Więcej o tej ustawie i jednorazowych dodatkach do ogrzewania pisaliśmy tutaj: Kolejne dodatki finansowe do ogrzewania domów. Dodatek do ogrzewania? Sprawdź ile dostaniesz!

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym

Zgodnie z informacjami Minister Klimatu i Środowiska, do Sejmu wróci także ustawa o dodatku węglowym, o który rozpoczęło się już składanie wniosków. Jak informowaliśmy na naszym portalu, w środę 31 sierpnia 2022 r. rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że resort klimatu analizuje sygnały z samorządów o nadużyciach przy składaniu wniosków o dopłaty do węgla. Na czym polega problem? Przy składaniu wniosków o dodatek węglowy samorządy mają do czynienia ze zjawiskiem "mnożących się gospodarstw domowych" - chodzi tutaj o składanie oddzielnych wniosków, przez osoby zamieszkujące wspólnie, ale twierdzące, że gospodarują odrębnie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Dodatek węglowy będzie zmieniony? Resort klimatu analizuje sygnały o nadużyciach.

Zmiana dodatku węglowego już w piątek 2 września

“Mnożenie się gospodarstw domowych” skłoniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska do zmiany ustawy o dodatku węglowym.

Gminy zgłaszały nam, że są sytuacje, w których gospodarstwa domowe się rozmnożyły.

Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska

Anna Moskwa w Polskim Radiu poinformowała, że resort pracował wspólnie z gminami nad udoskonaleniem przepisów o dodatku węglowym. Minister Klimatu i Środowiska zaznaczyła, że gminy mają narzędzia do sprawdzania ile jest rzeczywistych gospodarstw domowych w budynku (np. na podstawie liczby opłat za odbiór śmieci). Jednocześnie wskazała, że gminy informowały o tym, że ta weryfikacja jest skomplikowana. W związku z tym, resort zdecydował się na nowelizację ustawy.

Mam przekonanie, że wszelkie nadużycia czy też wątpliwości interpretacyjne, które dzisiaj gminy mają zniweluje (zmiana ustawy - przyp. red.). Tym samym: jedno mieszkanie, jeden adres jeden dodatek 3 tys. zł.

Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska

Zatem po wprowadzeniu zmian, dodatek węglowy będzie przysługiwał na jeden adres. Nowelizacja nie powinna skomplikować drogi do pozyskania wsparcia dla gospodarstw wielorodzinnych, w których gospodarstwa domowe korzystają z indywidualnych źródeł ciepła na węgiel. Dla przykładu, jeżeli w budynku wielorodzinnym znajdującym się na ulicy Węglowej 12, ogrzewanym kotłem węglowym znajdują się trzy mieszkania o adresach Węglowa 12/1, Węglowa 12/2, Węglowa 12/3, to każdej rodzinie przysługuje jeden dodatek - niezależnie od liczby kotłów w budynku.

Źródło: Polskie Radio

Zobacz również