Jedno urządzenie grzewcze zamiast 3,5 tys. indywidualnych – ruszyła budowa rzecznej pompy ciepła

Wymiana źródeł ciepła w domach jednorodzinnych w Polsce postępuje, co wynika z takich inicjatyw jak program Czyste Powietrze, czy ulga termomodernizacyjna. Bez wątpienia czeka nas również rewolucja w polskim ciepłownictwie systemowym, które prędzej czy później będzie musiało przejść dekarbonizację. W ciepłowniach kotły na węgiel mogą zostać zastąpione przez pompy ciepła o wysokiej wydajności. Taka właśnie pompa powstaje w Mannheim w Niemczech.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

3,5 tys. pomp ciepła w jednej

5 kwietnia niemiecki dostawca ciepła sieciowego MVV Energie AG rozpoczął budowę pompy ciepła, która będzie czerpać energię z rzeki Ren w mieście Mannheim. Urządzenie ma mieć moc równą 20 MW i zapewniać w 100% ekologiczne ciepło miejskie dla regionu. Pompa ciepła powstaje na terenie elektrowni węglowej Grosskraftwerk Mannheim AG. Od 2023 r. obiekt ma dostarczać ogrzewanie dla 3,5 tys. gospodarstw domowych. Jak informuje MVV Energie, budowa tego urządzenia ma wiązać się z obniżeniem emisji dwutlenku węgla o 10 tys. ton rocznie.

Źródło ciepła

Źródłem ciepła dla budowanej instalacji ma być woda z Renu. Jej temperatura wzrasta do 25°C latem i rzadko spada poniżej 5°C zimą, przez co stanowi odpowiednie źródło ciepła. Moc cieplna do 20 MW i mocy elektryczna około 7 MW sprawia, że pompa dostarczana przez Siemens Energy AG będzie jedną z największych w Europie.

Źródło: MVV

Ogromny potencjał rzecznych pomp ciepła

Uważa się, że potencjał techniczny większej liczby rzecznych pomp ciepła w regionie jest ogromny. Ostrożne szacunki sugerują, że potencjał samego Renu i Neckaru w Mannheim wynosi co najmniej 500 MW, co wystarczyłoby na zaopatrzenie w ciepło około 50 000 gospodarstw domowych.

„Wielkoskalowe pompy ciepła w sieciach ciepłowniczych”

Realizowany projekt to jedna z pięciu pomp ciepła, które zostaną zbudowane w całych Niemczech w ramach programu Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu „Wielkoskalowe pompy ciepła w sieciach ciepłowniczych”. Pompy realizowane w ramach programu mają mieć różne źródła ciepła. Oprócz rzecznej pompy ciepła, MVV we współpracy z zakładem energetycznym EnBW bada potencjalne wykorzystanie pomp ciepła i energii geotermalnej do celów grzewczych.

renewablesnow.com

Zobacz również