Obieg grzewczy to układ połączeń hydraulicznych, którego zadaniem jest odbieranie ciepła od źródła ciepła i oddawanie go do pomieszczeń. Obiegi grzewcze mogą wykorzystywać do tego celu grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe – najczęściej podłogowe. System grzewczy budynku może być bardzo prosty – zbudowany z jednego obiegu grzewczego, ale nierzadko w budynkach spotykane są też dwa, a nawet trzy obiegi grzewcze.

Przykładowo, trzy obiegi grzewcze może obsługiwać pompa ciepła Vitocal 300-G – nowy model gruntowej pompy ciepła w ofercie Viessmann.

W jakich obiektach znajdzie to zastosowanie?

Niekoniecznie muszą to być obiekty duże. Trzy obiegi grzewcze od razu kojarzą nam się z rozległymi obiektami, natomiast popatrzmy teraz choćby nawet na obecne czasy i towarzyszące im standardy wykorzystania obiektów. Coraz więcej osób w ramach własnego domu zaczyna wydzielać część obiektu na miejsce pracy.

Jeśli ktoś chce pracować i mieszkać w jednym budynku, to może się okazać że w różnych okresach dnia i nocy wymagane będzie utrzymywanie różnych temperatur w poszczególnych częściach budynku. Tym samym można w ciągu dnia np. obniżyć temperaturę w domu, w którym nikt nie przebywa, a podnieść temperaturę w miejscu pracy.

Dodatkowo, może się okazać że w budynku funkcjonuje mieszany układ grzewczy, czyli np. część obiektu będzie zasilana systemem opartym o grzejniki, a część obiektu będzie zasilana ogrzewaniem podłogowym. To z kolei powoduje konieczność dostarczania do odbiorników czynnika grzewczego o różnych temperaturach, czyli zastosowania niezależnych obiegów grzewczych.
Dzięki temu, że urządzenie grzewcze ma możliwość sterowania kilkoma obiegami grzewczymi, bez problemu można realizować ogrzewanie w budynku w oparciu o na przykład jeden obieg bezpośredni na grzejnikach oraz dwa kolejne obiegi mieszaczowe – najczęściej na ogrzewaniu podłogowym.

Jednak automatyka – wiele korzyści

Co więcej, sterując wszystko z jednej automatyki, mamy pewność, iż temperatura czynnika grzewczego wychodzącego z urządzenia grzewczego będzie dopasowana do aktualnego zapotrzebowania budynku.

Zwłaszcza w przypadku pomp ciepła jako urządzeń grzewczych, produkowanie ciepła o jak najniższej temperaturze znacząco wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Sterowanie obiegami grzewczymi za pomocą automatyki urządzenia grzewczego obniży jednocześnie koszty inwestycyjne i ułatwi sterowanie całym układem grzewczym w budynku.

Redakcja GLOBEnergia