Jelonek – nowa elektrownia PV

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W Jeleniej Górze powstanie pierwsza designerska elektrownia fotowoltaiczna w Polsce.

Instalacja ma przedstawiać leżącego jelonka. Na jej utworzenie zostanie przeznaczonych ponad 30 tysięcy paneli fotowoltaicznych, które zajmą powieszchnię przekraczającą 22 hektary. Wśród nich znajdują się zarówno moduły monokrystaliczne (wysokiej efektywności, niebieskie), jak i czarne, polikrystaliczne. Na ten cel wykorzystana zostanie działka przy Trasie Czeskiej, którą instalator - Polski Solar - dzierżawi od miasta.

Elektrownia osiągnie moc 10 MW i będzie w stanie zapewnić generację zielonej energii dla około 4,5 tysiąca lokalnych gospodarstw domowych. Wartość inwestycji szacowana jest na 37 mln zł netto.

Instalacja ma być widoczna z gór. Jak powiedział William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar: "Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej".

Obecność jelonka w herbie Jeleniej Góry, a wkrótce również w formie designerskiej elektrowni, wiąże się z legendą sięgającą czasów Bolesława Krzywoustego. Książę w pogoni za zwierzęciem zapędził się w tereny dzisiejszego miasta. Jeleń chciał w ten sposób na dłużej zatrzymać go w rejonie, by zobaczył piękno okolicy. W rezultacie Bolesław Krzywousty w 1108 roku wystawił tu zamek warowny.

Centrum Energii Odnawialnej Jelenia Góra powstaje w ramach Jeleniogórskiego Klastra Energii Odnawialnej. Jak powiedział Jacek Ryński, wiceprezes Fundacji Polski Solar Holding, koordynatora projektu:

"Klastry energii odnawialnej to przyszłość sektora energetycznego. Mają ogromne znaczenie w kwestii poprawy jakości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale również ze względu na obniżenie kosztów funkcjonowania powiatu".

Motyw tworzenia designerskich farm fotowoltaicznych ciepło przyjął się na całym świecie. Elektrownie tego typu posiada choćby słynny Disneyland (instalacja przedstawia uszy Myszki Miki) oraz chińska prowincja Shanxi, na terenie której postawiono instalację uformowaną w kształt pandy. Podobnie jak w przypadku "jelonka", jej zadaniem jest promocja. Ma ona budować świadomość ekologiczną i zachęcać do popierania odnawialnych źródeł energii.

Znalezione obrazy dla zapytania Panda PV solar

Zobacz również