Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych propozycję nowelizacji ustawy – prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii – projekt, który wywraca system prosumencki do góry nogami, bo zamiast opustów, proponuje od 1 stycznia 2022 roku sprzedaż energii. O ile większość branży faktycznie zgadza się z tym, że system wymaga zmian, o tyle pojawia się pytanie, czy zmiany faktycznie powinny wyglądać tak jak te zaproponowane w projekcie.

Problemy z siecią niskiego napięcia

Fotowoltaika w Polsce jest zdominowana przez mikroinstalacje, czyli instalacje do 50 kW, które stanowią aktualnie aż 80% rynku. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z roku na rok z kilkukrotnymi wzrostami, a w efekcie mamy aktualnie ponad pół miliona prosumentów. Taka liczba obciążyła sieć niskiego napięcia – z takim hasłem spotykamy się ostatnio coraz częściej. Jak bardzo? Tego niestety nie wiemy, ze względu na brak opomiarowania.

Proponowana zmiana zakładająca likwidację opustów i zastąpienie jej sprzedażą nadwyżek energii jest zmianą bardzo prostą. Nie zależy od żadnych czynników, takich jak lokalizacja, wykorzystane źródło ciepła, itp. A czy faktycznie zmiany powinny być takie proste? Czy proponowana nowelizacja ma szansę rozwiązać problemy z siecią? Jakie inne zmiany mogłyby zostać wprowadzone w ramach nowelizacji systemu prosumenckiego?

Zapraszamy na kolejny odcinek redakcyjnego Wideobloga: “Jeśli nie opust to co?” z udziałem Grzegorza Burka – Redaktora Naczelnego Redakcji Globenergia oraz Bogdana Szymańskiego – Prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Podczas rozmowy eksperci odpowiadają na pytania:

  • Dlaczego proponowany projekt ustawy nie rozwiąże problemów z siecią?
  • Jaki system mógłby w praktyce zastąpić opusty?

Zapraszamy do obejrzenia!

PODPISZ APEL!

Do końca miesiąca trwają konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wciąż mamy czas na reakcję! Postulaty można zgłaszać na adresy: zpue@klimat.gov.pl oraz departament.prawny@klimat.gov.pl.

Zachęcamy Państwa do aktywności i poparcia postulatów Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej. Gotowy apel do przesłania na wskazane adresy, z możliwością edycji jego treści znajduje się na stronie internetowej SBF POLSKA PV.

Redakcja GLOBEnergia