9 lipca 2013 r. Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie unijne dla projektu „Budowa farmy wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą w obrębie miejscowości Golice”. Inwestycja otrzymała 40 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt całkowity przedsięwzięcia to niemal 223 mln zł.

Farma wiatrowa zlokalizowana jest w miejscowości Golice, w powiecie Słubickim (woj. lubuskie) i składa się z 19 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2,0 MW (moc całkowita – 38MW), dostosowanych do pracy przy wiatrach o niskim natężeniu (co przekłada się na spodziewaną generację energii elektrycznej ponad 80 GWh rocznie).

Inwestycja została ukończona w marcu 2012 roku. Produkowana energia elektryczna dostarczana jest do sieci operatora systemu dystrybucyjnego ENEA Operator Sp. z o.o.

Łącznie Komisja Europejska wydała już 9 decyzji potwierdzających dofinansowanie unijne dla dużych projektów z sektora energetyki Programu Infrastruktura i Środowisko. Trzy z nich dotyczą gazociągów przesyłowych, dwa połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa oraz trzy podziemnych magazynów gazu, oraz jedna budowy farmy wiatrowej. Unijne wsparcie dla tych projektów wynosi niemal 1 752 mln zł.

W Komisji Europejskiej trwa obecnie ocena jeszcze 5 dużych projektów dla sektora energetyki, Programu Infrastruktura i Środowisko. Są to inwestycje dotyczące budowy farm wiatrowych. Ponadto zakończona została ocena dla projektu dotyczącego budowy terminala LNG w Świnoujściu.

W najbliższym czasie oczekuje się decyzji ze strony KE potwierdzającej wkład wspólnotowy.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego