Jest drożej! O ile podrożała fotowoltaika na przestrzeni roku?

Ile na przestrzeni ostatniego roku podrożała fotowoltaika? Ile płaciliśmy za mikroinstalację fotowoltaiczną dla domu rok temu, a ile musimy zapłacić dziś? Jaki udział w kosztach ma dziś dotacja w programie Mój Prąd, a jaki miała rok temu? Porównujemy koszty mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 5 kW i 10 kW w różnych miejscach montażu, w październiku 2021 i październiku 2022.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

Często na łamach portalu GLOBENERGIA możecie znaleźć odpowiedź na pytanie “ile kosztuje” instalacja fotowoltaiczna, czy pompa ciepła. Ostatni rok przyniósł nam wiele podwyżek, praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia, również w przypadku instalacji niskoemisyjnych. A ile podrożała fotowoltaika? Analizujemy!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna dla domu

Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym pozwala w znaczącym stopniu uniezależnić się od wzrostu rachunków za prąd. Moc instalacji fotowoltaicznej dla domu rzadko przekracza 10 kW. Instalację dobiera się w oparciu o roczne zużycie energii w danym gospodarstwie domowym, a w typowym gospodarstwie domowym roczne zużycie energii rzadko przekracza 4 tys. kWh. Są jednak domy, które zużywają większe ilości energii. W przypadku elektrycznego przygotowania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania pompą ciepła, zużycie może być nawet kilkukrotnie wyższe. Również moc instalacji musi być wtedy wyższa.

Niestety podwyżki cen dotknęły również instalacji fotowoltaicznych. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dziś, a ile kosztowała jeszcze rok temu? Redakcja GLOBENERGIA przedstawia aktualne i zeszłoroczne koszty montażu instalacji fotowoltaicznych o mocy około 5 i 10 kWp. Zestawienie powstało na podstawie wycen przekazanych przez zaprzyjaźnioną firmę instalacyjną z branży OZE. W porównaniu zestawiono oferty na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachu pokrytym dachówką, blachodachówką, blachą trapezową, na dachu płaskim oraz gruncie.

Koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej 5kW i 10 kW

Dlaczego 5 kW i 10 kW? Warto przypomnieć, że w poprzednim systemie rozliczeń - systemie opustów wręcz unikano wyższych mocy instalacji niż 10 kW, ze względu na mniej korzystne przeliczenie w porównaniu do instalacji poniżej 10 kW. Choć aktualnie w net-billingu nie ma to znaczenia, dalej wielu prosumentów trzyma się limitu 10 kW ze względu na program Mój Prąd, który nie dotuje instalacji o wyższych mocach. Zdecydowaliśmy się więc na zestawienie instalacji o mocy 10 kW. Na instalację 5 kW zdecydowaliśmy się ze względu na fakt, że odpowiada ona typowemu zużyciu energii w domu jednorodzinnym.

Aby móc realnie porównać wzrost cen instalacji, wszystkie zostały oparte o te same komponenty i założenia. Zmieniało się jedynie miejsce montażu. W wycenie uwzględniono następujące komponenty:

  • Moduły Phono Solar typu HCC o mocy 410 Wp
  • Falownik Hypontech
  • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • Zabezpieczenie strony AC i DC
  • Okablowanie strony AC i DC
  • Montaż, pomiary, dokumentacja
  • Transport, dostawa

W poniższej tabeli przedstawiamy, o ile wzrosły ceny brutto instalacji (8% VAT) o mocy 4,92 kWp oraz 9,84 kWp.

UWAGA: Przedstawione oferty są poglądowe, opracowane przez redakcję na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firm wykonawczych. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Cena mikroinstalacji o mocy 4,92 kWp oraz 9,84 kW w różnych miejscach montażu

Jak widać, największy wzrost na przestrzeni roku mogliśmy zaobserwować dla najdroższych miejsc montażu, tj. dla instalacji na dachu płaskim i na gruncie. Prawdopodobnie miał na to wpływ wzrost kosztów stali, który przełożył się na wzrost cen konstrukcji. Koszty instalacji na dachu płaskim w przypadku instalacji o mocy ok. 5 kW wzrosły z 24 700 zł do 31 700 zł - o 28%. Z kolei koszty instalacji o mocy 5 kW na gruncie wzrosły z 26 200 zł do 34 400 zł o 31%. Najmniejszy wzrost dotyczył najtańszej instalacji, czyli instalacji na blasze trapezowej, która podrożała o około 20%. Ogólnie, cena dla instalacji 5 kW w październiku 2021 roku wahała się od 22 100 zł do 26 200 zł. Dziś ta cena waha się od 26 300 zł do 34 400 zł.

W przypadku instalacji o mocy ok. 10 kW, koszt instalacji na dachu płaskim wzrósł z 40 600 zł do 52 900 zł o ponad 30%, a na gruncie z 42 000 zł do 56 500 zł - o 34%. Cena dla instalacji 10 kW w październiku 2021 roku wahała się od 35 300 zł do 42 000 zł. Dziś ta cena waha się od 42 200 zł do 56 500 zł.

Średnia cena mikroinstalacji o mocy 4,92 kWp

A jak wygląda średnie zestawienie cen? Przyjrzyjmy się poniższej tabeli.

Średnia cena mikroinstalacji o mocy 4,92 kWp oraz 9,84 kWp

Jak można zaobserwować w tabeli, za instalację o mocy około 5 kW w październiku 2021 roku trzeba było zapłacić średnio 23 780 zł. W przeliczeniu na cenę jednostkową, 1 kWp kosztował wtedy 4 846 zł. Dzisiaj za taką samą instalację musimy już zapłacić 25% więcej. Jej koszt wynosi aktualnie średnio 29 760 zł, co w przeliczeniu na jednostkę mocy daje nam nieco ponad 6 tys. zł/kW. Różnica w cenie to aż 5 920 zł, a na jednym kilowacie 1200 zł. 

Średnia cena mikroinstalacji o mocy 9,84 kWp

Za instalację o mocy około 10 kW w ubiegłym roku zapłacilibyśmy około 38,5 tys. zł. Po wzroście na poziomie 26% w ciągu roku, w październiku 2022 za instalację o mocy 9,84 kW musimy zapłacić już prawie 49 tys. zł. W przeliczeniu na jednostkę, cena instalacji wzrosła z 3,9 tys. zł/kWp do 4,9 tys. zł/ kWp. Różnica w cenie to aż 10 179 zł, a na jednym kilowacie około 1000 zł. 

Mój Prąd

Program Mój Prąd, to okazja dla prosumentów, by obniżyć koszty inwestycyjne w instalację fotowoltaiczną. W 2021 roku prosumenci mogli skorzystać dotacji, która wynosiła 3 tys. zł. Taka kwota stanowiła średnio 12,58% ceny instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW i około 7,78% instalacji o mocy 10 kWp. Co ciekawe, dziś, mimo że koszty mikroinstalacji wzrosły, udział dotacji jest nieco większy! Aktualnie, Mój Prąd z dotacją 4 tys. zł, w mikroinstalacji o mocy 5 kW stanowi 13,44% udziału w kosztach, a w przypadku instalacji o mocy 10 kW 8,26%.

Dowiedz się więcej!

Jak kształtuje się wzrost kosztów instalacji o innych mocach? W jakim stopniu wzrosły ceny poszczególnych komponentów? Dowiedz się więcej!

Już 15-16.11.2022 r. zapraszamy na Trendy Energetyczne. Podczas wydarzenia omówimy nie tylko trendy cenowe, ale każdy z uczestników otrzyma Wielobranżowy Raport Trendów Energetycznych, w którym przedstawimy analizę wzrostu cen i poszczególnych komponentów dla większej liczby instalacji, również dla firm.

Zobacz również