300 milionów złotych na wymianę kotłów, nowe stacje badania jakości powietrza, więcej zieleni i drony do wykrywania zanieczyszczeń. Oto plan na czyste powietrze w Warszawie!

Dopłaty do wymiany kotłów bez kryterium dochodowego

Wcześniej dopłata do wymiany wynosiła 7 tys. zł. Według wyliczeń miasta średni koszt wymiany pieca to 12 tys.zł. Z tego powodu miasto będzie zwracało do 12 tys. zł za wymianę pieca. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski mówił podczas konferencji prasowej, że nie będzie kryterium dochodowego dla uzyskania tego zwrotu. W ten sposób Trzaskowski liczy na ograniczenie smogu w mieście.

Zapewnił, że do problemu smogu podchodzi bardzo poważnie i z pełną determinacją będzie dążył do jego zwalczania.

Na wymianę kotłów w pierwszym roku miasto chce przeznaczyć 30 mln zł. Cała „akcja kopciuchy” potrwa cztery lata i pochłonie 300 mln zł.

Planuje się, aby powstała specjalna komórka w urzędzie odpowiedzialna za cały proces. Urzędnicy mają prowadzić mieszkańców przez całą drogę do pozyskania środków.

Nowe stacje badania jakości powietrza

W styczniu ogłoszony zostanie przetarg na zakup trzech dużych stacji do monitorowania powietrza. W połowie 2019 roku ruszy kolejny przetarg, w wyniku którego w całej metropolii pojawi się 136 czujników badających podstawowe parametry zanieczyszczeń.

Większość z nich (98) będzie w Warszawie, a pozostałe w gminach ościennych. Wyniki mają być pokazywane w czasie rzeczywistym na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej oraz w internecie.

Powstaną zielone płuca Warszawy

Niedawno Warszawa ogłosiła kolejną część projektu zazieleniania ulic. Aż 20 głównych dróg w 11 dzielnicach ma zostać otoczonych drzewami i krzewami.

Ponadto, Lasy Miejskie dostaną aż 50 hektarów, na których zasadzą niemal pół miliona drzew. Mają powstać „płuca Warszawy” oczyszczające powietrze w stolicy. To pierwsze takie nasadzenia zieleni od kilkunastu lat!

Wzmożone kontrole Straży Miejskiej

Trzaskowski chce, żeby problem zanieczyszczenia powietrza stał się głównym zadaniem Straży Miejskiej. Jednostki otrzymają specjalistyczny sprzęt. będą to dwa drony, które zaczną wkrótce monitorować zanieczyszczenia.

Ludzie, którzy palą plastikiem lub powodują najgorsze zanieczyszczenia mają być w ten sposób szybko zidentyfikowani.
Walka ze smogiem ma być dla Straży Miejskiej priorytetem.

źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Redakcja GLOBEnergia