JinkoSolar największym producentem fotowoltaiki na świecie w 2017

Jak powszechnie wiadomo, znaczna większość paneli fotowoltaicznych produkowana jest na rynkach azjatyckich. Głównym ich eksporterem są Chiny, które już od dobrych kilku lat są hegemonem w kwestii światowego PV. Jeżeli chodzi o fotowoltaikę, ich produkty są obecnie jednymi z najlepszych na świecie. Pośród wielu firm funkcjonujących na tamtym rynku, największym producentem PV w 2017 okazało się Jinko Solar.

Chiński producent ogniw fotowoltaicznych, Jinko Solar, wysunął się na prowadzenie pod względem mocy modułów, które zostały sprzedane na świecie. Według wyników analiz przeprowadzonych przez angielską firmę GlobalData, Jinko Solar w 2017 roku odpowiadało za niemal 10% światowej produkcji PV, dostarczając na rynek moduły o łącznej mocy 9,7 GW.

Poniżej znajduje się ranking utworzony przez GlobalData, który pokazuje największych producentów fotowoltaiki w 2016 i 2017 roku. Jak łatwo zauważyć, Jinko Solar awansowało z drugiego miejsca w 2016, w ten sposób zrzucając z zaszczytnego pierwszego miejsca Trina Solar Limited, innego chińskiego wytwórcę PV.

Według Ankita Mathura, jednej z osób decyzyjnych w GlobalData, Jinko Solar to koncern, który za pomocą swoich modułów fotowoltaicznych pobił wiele rekordów światowych rekordów technologicznych. W ten sposób firma udowodniła swoją technologiczną dojrzałość. Jednocześnie JinkoSolar aktywnie uczestniczy w badaniach dotyczących fotowoltaiki, przyczyniając się do rozwoju całego sektora.

Niecały miesiąc temu Jinko Solar udostępniło raport, w którym podzieliło się informacjami na temat gigantycznej sprzedaży oraz łączną mocą sprzedanych paneli – padła liczba 9,8 GW.

Według informacji zebranych przez GlobalData, światowy rynek fotowoltaiki był warty około 36,7 miliarda dolarów w 2017 roku. W kolejnych latach jego wartość ma stopniowo maleć, jednak – co ciekawe – nie oznacza to spadku corocznych przyrostów mocy. Firma zakłada, że trend ten będzie związany bardziej z obniżeniem ceny za jednostkę mocy, niż zmniejszaniem produkcji.

Choć podium producentów fotowoltaiki jest względnie stabilne, cieszyć może fakt pojawiania się w „topce” nowych firm. Należy do nich Lerri Solar Technology Co. Ltd oraz Risen Energy, które dokonały znacznego postępu technologicznego na przestrzeni ostatnich lat.

Źródło: GlobalData

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia