Stoisko Jinko Solar podczas targów Intersolar 2016 w Monachium, fot. GLOBEnergia

Zgodnie z warunkami porozumienia, firmy produkujące na terenie Chińskiej Republiki Ludowej muszą sprzedawać panele po, z góry określonej, minimalnej cenie importowej lub opłacać odpowiednie cła. Za omijanie ceł antydumpingowych, chińskim firmom grozi usunięcie z porozumienia handlowego pomiędzy Unią Europejską a CRL. Należy zaznaczyć jednak, że nie wszyscy producenci do porozumienia przystąpili, ponieważ nie mieli takiego obowiązku. Panele produkowane przez chińskie firmy, ale w innych krajach, np. krajach ościennych, nie podlegają pod warunki porozumienia.

Prezes Jinko Solar, Xiande Li, powiedział: „Po dokładnym przyjrzeniu się działaniom firmy w Europie, zauważyliśmy, że obowiązująca minimalna cena importowa nie ma odniesienia do sytuacji na rynku aktualnych cen, wziąwszy pod uwagę, że średnie ceny sprzedaży paneli na wszystkich głównych rynkach UE nadal będą spadać, co poważnie obniży naszą konkurencyjność. Uważamy, że zostaliśmy potraktowani niesprawiedliwie, dlatego zdecydowaliśmy wycofać się z porozumienia. Wierzymy, że będziemy w stanie lepiej wykorzystać naszą silną markę, technologię wiodącą w branży, możliwości produkcyjne na całym świecie i dużą bazę klientów po odstąpieniu od umowy. Pozostajemy zobowiązani wobec naszych europejskich klientów i nadal będziemy dostarczać im wysokiej jakości niezawodne produkty, których synonimem stała się nasza marka.”

Fabryka modułów Jinko Solar

Fabryka modułów Jinko Solar, źródło: Jinko Solar

Jakie są powody wycofania się z umowy anty-dumpingowej przez Jinko Solar?

Należy przypuszczać, że firmie całą produkcję na potrzeby europejskiego rynku udało się zlokalizować poza Chinami, głównie w Azji Południowo-Wschodniej, w takich krajach jak Malezja, Tajlandia czy Wietnam. Takie działanie pozwoli JinkoSolar na sprzedaż modułów PV po dużo niższych cenach spekuluje się że już końcem 2016 roku bardzo aktywne na polskim rynku JinkoSolar  może oferować moduły PV w okolicach 0,42 euro/Wp .

Opuszczenie porozumienia przez głównych chińskich producentów PV stawia całą ideę umowy pod znakiem zapytania.

Źródło: PV-Tech, Jinko Solar

Opracowanie: GLOBEnergia