Aktualności Aktualności

Jinko Solar otworzy fabrykę w USA

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Jinko Solar przenosi część produkcji do Stanów Zjednoczonych

Taryfy na fotowoltaikę wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa mocno uderzyły w chińskich producentów. Po ich zatwierdzeniu, część wytwórców przyjęła taktykę szybkiego, zmasowanego eksportu swoich produktów do Stanów Zjednoczonych. W ten sposób zamierzają oni sprzedać jak najwięcej modułów fotowoltaicznych, zanim tamtejszy rynek się zamknie. Inny sposób na rozwiązanie problemu niekorzystnych zapisów znalazł Jinko Solar.

Koncern ogłosił, że zainwestuje ponad 50 milionów dolarów w fabrykę modułów fotowoltaicznych w Stanach Zjednoczonych. Powstanie ona w miejscowości Jacksonville na Florydzie.

Powodów takiej decyzji było kilka. Po pierwsze, po wprowadzeniu taryf na fotowoltaikę, w Jacksonville został ogłoszony "Project Volt", którego celem było sprowadzenie do miasta wytwórcy paneli słonecznych. W ten sposób Jinko Solar uzyskał dotacje na budowę swojej fabryki. Ponadto, nowa faktoria będzie produkowała moduły dla amerykańskiego dystrybutora energii elektrycznej, NextEra Energy Resources. Firma ta posiada ponad 2 GW własnych instalacji fotowoltaicznych. W ten sposób Jinko Solar zaopatrzy ją w dodatkowe moduły fotowoltaiczne o mocy 1,75 GW w ciągu zaledwie trzech lat.

perowskity

Początkowo projekt zakładał inwestycje na poziomie aż 410 milionów dolarów. Takie plany zostały ogłoszone jeszcze w styczniu obecnego roku. W marcu pojawiła się informacja, że zostały one zredukowane do jednej ósmej poprzedniej ceny. Jednocześnie, zakładana na początku ilość pracowników została czterokrotnie zmniejszona. Ostatecznie, w nowym zakładzie Jinko Solar znajdzie zatrudnienie około 200 osób. Według pvmagazine, dotacje od miasta pozwolą na wypłacanie im pensji przez pierwsze pół roku pracy faktorii.

Jinko Solar jest pierwszym chińskim producentem, który po nałożeniu taryf zdecydował się utworzyć filię w Stanach Zjednoczonych. Wygląda jednak na to, że przyjęta przez firmę strategia może być naśladowana przez innych wytwórców z Azji.

Tajwański koncern United Renewable Energy także zapowiada otworzenie w USA firmy produkującej panele fotowoltaiczne, nie podaje jednak żadnych liczb. Tymczasem SunPower próbuje negocjować wysokość taryf, grożąc ograniczeniem inwestycji w tym kraju.

Prezydent Trump chwali się, że dzięki taryfom antydumpingowym ogłoszono już plany budowy pięciu nowych fabryk ogniw fotwoltaicznych na terenie USA.

Źródło: greentechmedia