Biden w trakcie kampanii prezydenckiej zapowiedział, że jednym z ważniejszych elementów jego prezydentury będzie realizacja polityki klimatycznej. Po zaprzysiężeniu jedną z jego pierwszych decyzji był powrót do Porozumienia Paryskiego z 2015 r., z którego USA wystąpiły za decyzją Trumpa. Biden sygnował już stosowne ku temu dokumenty. Nie była to jego jedyna decyzja dotyczącą popularnego projektu budowy ropociągu Keystone XL. Biden cofnął zezwolenia dla Keystone XL, co oznacza najprawdopodobniej koniec sagi trwającej ponad 12 lat. Projekt TransCanada miał umożliwić transport kanadyjskiej ropy do USA. Już od początku projekt trafił na opór organizacji ekologicznych.

O dużych zaległościach pozostawionych przez administrację Donalda Trumpa pisze m.in. portal PV Magazine. USA mogą być centrum światowej transformacji energetycznej, jednak reszta świata nie będzie czekała na Amerykę, która być może za prezydentury Bidena będzie chciała nadrobić zaległości – i wszystko na to wskazuje. USA straciły pozycję lidera w dziedzinie technologii, także stosowanych w energetyce, z obszaru zrównoważonego rozwoju. Konsekwentne działania Chin, zwłaszcza w obszarze rozwoju OZE, spowodowały, że ten kraj przoduje w rozwoju energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej. Nie chodzi tylko o moce zainstalowane, ale o tworzenie tych technologii. Co więcej, Chiny zadeklarowały w 2020 r. cel neutralności klimatycznej do 2060 r. Do “neutralnego” peletonu dołączyła też Japonia, z tym, że cel osiągnie według założeń w 2050 r. Świat zaskoczyła w szczególności deklaracja Państwa Środka, które właściwie zadeklarowało się, że chce być liderem transformacji klimatycznej i technologicznej.

PV Magazine zauważa, że obecnie USA nie mają celu neutralności klimatycznej i same przystąpienie do Porozumienia Paryskiego może nie wystarczyć. Pięć lat prezydentury odbiło się w pewnym sensie na sceptycyzmie społeczeństwa wobec zmian klimatycznych. Biden będzie musiał poświęcić dużo czasu na edukacją ekologiczną, gdyż same decyzje nie wystarczą. Musi także zadbać o amerykańskich przedsiębiorców i przemysł, którzy w jeden dzień nie zbudują zeroemisyjnej gospodarki.

fot. Biały Dom

 

Ówczesny Prezydent Barack Obama oraz obecny – Joe Biden – rozmowa z dyrektorem generalnym Namaste Solar Electric Blakiem Jonesem w Denver (2009) / fot. Joe Biden.com

– Możemy doprowadzić Amerykę do bycia światowym supermocarstwem czystej energetyki. Możemy eksportować naszą czystą technologię na cały świat oraz tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy dla klasy średniej. Przejście do gospodarki opartej na 100 proc. na  czystej energii to nie tylko obowiązek, to szansa – czytamy w przedwyborczym stanowisku Bidena.

Biden ma aspirację bycia światowym liderem w walce z kryzysem klimatycznym, zapewniając, że Stany Zjednoczone osiągną w 100 proc. czystą gospodarkę energetyczną i neutralność klimatyczną do 2050 r.

Amerykański miks energetyczny z gazem na czele

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w pierwszej połowie 2020 r. 40 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziła ze spalania gazu, kolejno po ok. 20 proc. z OZE, energetyki jądrowej i węgla oraz pozostałych źródeł o mniejszym znaczeniu. W trakcie pandemii, czyli od kwietnia udział energii elektrycznej spadł do około 15 proc., co właściwie było tendencją w wielu krajach.

Donald Trump wielokrotnie negował antropogeniczność zmian klimatu. W ciągu zaledwie  kilku tygodni od jego wyboru strony internetowe rządu usunęły wzmianki o klimacie. Polityka energetyczna Trumpa była skupiona nie na samym sektorze, a utrzymaniu miejsc pracy w branżach związanych z sektorem energii. Zniósł obostrzenia związane z ochroną środowiska, które zapobiegały realizacji projektów związanych z energetyką konwencjonalną. Mimo wielokrotnych sugestii, że nie będzie popierał rozwoju OZE, sam sektor rozwijał się względnie dobrze za jego prezydentury. Stany Zjednoczone osiągnęły rekordowy poziom 55,5 mld dol. inwestycji w OZE w 2019 r., które napędziła energetyka wiatrowa, często krytykowana przez Trumpa.

Źródło: Biały Dom, JoeBiden.com, IEA

Redakcja GLOBEnergia