W Długim Kącie, na działce o powierzchni 2 ha powstaje instalacja fotowoltaiczna. 

 
Budowa farmy fotowoltaicznej jest na zaawansowanym etapie – powiedział lokalnemu tygodnikowi burmistrz Józefowa Roman Dziura. – Jest to bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy. Sami zastanawialiśmy się nad tym, aby ruszyć z tego typu inwestycją. Chcemy, aby ona przetarła ślad – mówi. 
 
Obecnym etapem prac nad farmą jest montaż paneli. Dla gminy, która ma duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, instalacja fotowoltaiczna będzie oznaczać niższe rachunki za zasilanie budynków i oświetlenia ulicznego. 
 
Jak dodaje w rozmowie burmistrz Józefowa, gminy cierpią z powodu małego wsparcia ze strony państwa. Poznanie technologii, wyszukiwanie informacji, staranie się o dofinansowanie – to wszystko poświęca bardzo dużo czasu. 
 
O czym należy wiedzieć podczas planowania inwestycji?
 W przypadku większej instalacji, szczególnie powyżej 100 kW, formalności jest nieco więcej. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić jest to, czy lokalizacja, która została wybrana pod inwestycję, jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli dana gmina posiada plan zagospodarowania przestrzennego, ale nie ma w nim żadnych adnotacji odnośnie systemu fotowoltaicznego, to sytuacja będzie trudna. Aby inwestycja mogła powstać, należy zmienić zapisy w tychże planach zagospodarowania przestrzennego.
 
 
Teoretycznie nie powinno to trwać dłużej niż rok, ale w rzeczywistości zmiany planów ciągną się latami. Jeżeli gmina nie posiada planów zagospodarowania przestrzennego, sytuacja jest łatwiejsza, gdyż wystarczy wystąpić o warunki zabudowy, które nie trudno jest uzyskać dla systemów fotowoltaicznych, szczególnie na gruntach niskiej klasy. Gdy wybieramy działkę pod dużą farmę fotowoltaiczną, najlepiej wybierać grunty orne, które posiadają niskie klasy jakości gleb – poniżej 4b
 
Więcej informacji w Poradniku Inwestora PV – GLOBEnergia1/2015