Rusza nabór w Czystym Powietrzu dla powodzian. Kto może skorzystać ze specjalnego wariantu programu?
Od 12 grudnia określona grupa obywateli może składać wnioski do wariantu Czystego Powietrza przeznaczonego na termomodernizację domów uszkodzonych w wyniku powodzi. Specjalne zasady mają sprawić, że wsparcie będzie mogła otrzymać szersza grupa odbiorców, a wnioski zostaną szybko rozpatrzone.
Podziel się
- Od 12 grudnia rusza wariant Czystego Powietrza dla powodzian z budżetem 300 mln zł na termomodernizację domów w czterech województwach dotkniętych powodzią.
- Program znosi próg dochodowy oraz zakłada rozpatrywanie wniosku do 14 dni po jego złożeniu. Wprowadzono również limity kosztów na poszczególne urządzenia i usługi, by zapobiec nadużyciom.
- Nabór potrwa do 31 marca 2025 roku. W międzyczasie standardowy wariant Czystego Powietrza przechodzi gruntowne reformy. Trwają w tej sprawie konsultacje społeczne
Powodzianie zyskają nowe wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze
Standardowa wersja rządowego programu Czyste Powietrze jest aktualnie zawieszona. Program przechodzi gruntowne reformy, o których więcej pisaliśmy tu, tu oraz tu. Na czas przerwy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił jednak uruchomić specjalny wariant programu przeznaczony dla osób poszkodowanych powodzią. Na termomodernizację domów na terenach zalewowych przeznaczono 300 mln złotych. Kwota ta ma pomóc zarówno odbudować zniszczenia, jak i poprawić jakość powietrza
Program, do którego nabór ruszy już jutro (12 grudnia) zakłada dofinansowanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych, obejmujące m.in. wymianę pieców, docieplenie ścian i dachu oraz instalację nowoczesnych systemów ogrzewania. Dopłaty obejmą województwa dolnośląskie, lubuskie, opolskie i śląskie.
– Widzimy, jak bardzo potrzebna jest odbudowa i termomodernizacja domów na terenach dotkniętych powodzią. Dlatego w ramach programu Czyste Powietrze przygotowaliśmy dedykowaną część dla poszkodowanych, z ułatwioną procedurą starania się o dotacje i szybką ścieżką wypłat – mówi Dorota Zawadzka‐Stępniak, prezeska NFOŚiGW
Proste zasady, mniej ograniczeń i szybka pomoc
Czym Czyste Powietrze dla powodzian różni się od standardowego programu wstrzymanego pod koniec listopada? Przede wszystkim w jego pierwszej części został zniesiony próg dochodowy, co oznacza, że najniższy poziom dofinansowania może otrzymać każdy wnioskujący, niezależnie do dochodów. Dopłaty do termomodernizacji będą mogły być udzielone niezależnie od daty wydania pozwolenia na budowę, zgłoszenia budowy czy wykonania robót budowlanych. Oznacza to, że dopłaty będą mogły otrzymać również stosunkowo nowe obiekty. Maksymalna kwota dotacji w najwyższym progu może wynieść nawet 136,2 tys. zł.
NFOŚiGW zapowiada również, że termin rozpatrywania wniosków przez poszczególne WFOŚiGW zostanie skrócony do 14 dni od daty wpłynięcia wniosku. Również termin wypłaty ma być szybszy – 14 dni od daty wpływu do wojewódzkiego funduszu kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o płatność wraz z wymaganymi dokumentami. W związku z wdrożenie ścieżki szybkiej płatności wariant Czystego Powietrza dla powodzian nie będzie posiadał opcji wypłaty z prefinansowaniem. Dofinansowanie ma być wypłacana przed terminem płatności faktury, więc beneficjent nie będzie musiał angażować własnych środków.
Czyste Powietrze dla powodzian – są pewne ograniczenia
Nowością wariantu Czystego Powietrza dla powodzian są limity kosztów kwalifikowanych na konkretne produkty czy usługi. W założeniu ma to pozwolić ograniczyć nieuczciwe praktyki wykonawców, polegające na zawyżaniu kosztów jednostkowych. Podobna zmiana czeka również standardowy wariant Czystego Powietrza. W wersji dla powodzian brak znanego z projektu nowego Czystego Powietrza ujednolicenia progów maksymalnych dopłat. Można jednak starać się o dofinansowanie fotowoltaiki, co w przypadku standardowego Czystego Powietrza po reformie nie jest jeszcze pewne. Szerzej pisaliśmy o tym tu:
Jak wynika z regulaminu programu, wykonawca, z którym beneficjent podpisuje umowę musi działać na rynku usług budowlanych, remontowych lub montażowych co najmniej 1 rok albo posiadać doświadczenie w realizacji minimum pięciu inwestycji dla beneficjentów w Czystym Powietrzu. Oprócz tego inicjatywa dla powodzian nie dotyczy nieruchomości, na które została już zawarta umowa o dofinansowanie termomodernizacji w ramach Czystego Powietrza.
Nabór w wariancie Czystego Powietrza dla poszkodowanych osób z terenów zalewowych prowadzony jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Zielonej Górze, Opolu i Katowicach. Potrwa od jutra do 31 marca 2025 roku. Wraz z końcem naboru powrócić ma “podstawowe” Czyste Powietrze. Jaki będzie dokładny kształt tego programu? NFOŚiGW niedawno opublikował projekt wstępnych rozwiązań. Do 27 grudnia trwają konsultacje społeczne. Zachęcamy do udziału! A wszelkie szczegóły w kwestii programu dla powodzian znajdziecie na stronie internetowej NFOŚiGW.
Źródło: NFOŚiGW