Jak podaje IEO, podobnie jak w ubiegłym roku, w aukcjach OZE na 2020 rok rząd zamówił duże wolumeny zielonej energii, z czego dla projektów PV o mocy mniejszej niż 1 MW zostało przewidziane 800 MW. Koszyk aukcyjny dla projektów fotowoltaicznych poniżej 1 MW został w 2019 roku wypełniony, a pomiędzy ofertami była dobra konkurencja. Instytut spodziewa się równie dobrej konkurencji w 2020 roku i szacuje, że już 500 MW projektów jest gotowych do tegorocznej aukcji.

500 MW – dużo czy mało?

Według szacunków Instytutu Energii Odnawialnej do wzięcia udziału w tegorocznej aukcji jest już gotowych ok. 500 MW projektów fotowoltaicznych o mocy poniżej 1 MW. Wliczają się w to projekty PV, które uzyskały pozwolenie budowlane już po aukcji OZE 2019 oraz projekty PV, które nie zdołały w niej wygrać. 500 MW gotowych projektów to dużo czy mało? O komentarz poprosiliśmy Bogdana Szymańskiego – Prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Dewelopowanie projektu fotowoltaicznego może trwać rok, a nawet dłużej. W związku z tym, w całym postępowaniu koronawirus jest zaledwie epizodem. Tak duża liczba gotowych projektów może być faktycznie spowodowana tym, że wiele z nich nie uzyskało wsparcia w poprzedniej aukcji i liczy na kolejną – tegoroczną aukcję OZE – komentuje Bogdan Szymański Prezes SBF POLSKA PV

Warunki przyłączenia do sieci

Liczba projektów gotowych do aukcji OZE, to oczywiście nie jedyny czynnik pokazujący rozwój projektów fotowoltaicznych pomimo epidemii koronawirusa. Z analiz IEO wynika, że tylko w ciągu pierwszego kwartału 2020 roku warunki przyłączenia do sieci otrzymały projekty PV o łącznej mocy ponad 400 MW. To więcej niż łączna moc wydanych warunków przyłączenia w całym 2017 roku. Według IEO taki wynik oznacza niesłabnące zainteresowanie inwestorów i deweloperów rozwojem projektów farm fotowoltaicznych, z których duża część jest rozwijana po to, by wziąć udział w aukcji OZE.

Warto również nadmienić, że w 2019r. operatorzy wydali więcej warunków przyłączenia dla projektów fotowoltaicznych niż we wszystkich poprzednich latach łącznie.

Pozwolenia budowlane

Analiza IEO wykazała, że zdecydowana większość projektów PV uzyskuje pozwolenia budowlane na kilka tygodni przed aukcją OZE. Według Instytutu oznacza to, że główną przyczyną niższej liczby wydanych pozwoleń na początku 2020r. nie jest pandemia, a wynik standardowych procesów inwestorskich zachodzących cyklicznie.

IEO spodziewa się, że wraz z odmrażaniem gospodarki i typowym skokiem liczby decyzji administracyjnych i pozwoleń budowlanych, już w II kwartale 2020 roku, pomimo epidemii koronawirusa, konkurencja projektów PV biorących udział w aukcjach będzie podobna jak w ubiegłym roku.

Tarcza antykryzysowa a aukcje OZE

Inwestorzy którzy wygrali ostatnie dwie aukcje OZE, a szczególnie ci którzy wygrali aukcje w 2018 roku mogą obawiać się, że nie uda im się wypełnić terminów oddania do użytku instalacji, a także terminu sprzedaży pierwszej energii z instalacji w wyniku zaburzenia łańcucha dostaw.

W ramach tarczy antykryzysowej w ustawie o OZE zostały wprowadzone zmiany, dzięki którym wytwórcy energii, którzy wskutek sytuacji panującej w związku z COVID-19 nie zachowaliby ustawowo przewidzianych terminów, nie zostaną objęci sankcjami. Zgodnie z obowiązującymi już przepisami, terminy zostały wydłużone o 12 miesięcy, więc inwestorzy zyskali więcej czasu.

Źródło: IEO

 

 

Redakcja GLOBEnergia