Już nie boimy się atomu? 64% Polaków za jak najszybszą budową elektrowni jądrowej

Od kilku lat liczba przeciwników budowy elektrowni jądrowych w Polsce systematycznie maleje. Aktualnie tylko 13 proc. Polaków jest przeciwnych budowie dużych reaktorów jądrowych, 64 proc. badanych to zwolennicy przyspieszenia prac nad takimi elektrowniami, a co czwarty na razie nie ma zdania w tym temacie – tak wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia. Czy Polacy przestali się bać atomu?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

We wtorek 9 sierpnia, centrum analityczne ARC Rynek i Opinia poinformowało o wynikach przeprowadzonego badania dotyczącego stosunku Polaków do energetyki jądrowej. 

⅔ Polaków za budową elektrowni atomowej!

Uczestnicy badania w 64 proc. są zwolennikami przyspieszenia prac nad budową polskich elektrowni atomowych. Aż 37 proc. uważa, że należy te działania "zdecydowanie przyspieszyć", a 27 proc. uważa, że trzeba "raczej przyspieszyć".

Zdecydowani przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej w Polsce to bardzo mały odsetek społeczeństwa (4 proc.). Nieco więcej osób, bo 9 proc., jest zdania, że Polska powinna raczej zrezygnować z budowy takich elektrowni. Łącznie daje to 13 proc. Co czwarty (23 proc.) respondent nie ma zdania na temat inwestycji w energetykę jądrową.

Kto jest za energetyką jądrową?

Co ciekawe, za przyspieszeniem budowy elektrowni atomowych znacznie częściej opowiadają się mężczyźni (75 proc.) niż kobiety (53 proc.). Zwolenników elektrowni jądrowych jest więcej wśród osób z wykształceniem wyższym (70 proc.).

Najwyższy odsetek ludzi akceptujących energetykę jądrową jest wśród osób w wieku 45-65 lat (67 proc.). Najgorzej natomiast wypadła najmłodsza badana grupa wiekowa, czyli osoby w wieku 18-24 lat (55 proc.).

Liczba przeciwników elektrowni jądrowych w Polsce się kurczy!

W ostatnich kilku latach odsetek osób sprzeciwiających się rozwojowi energetyki atomowej w Polsce drastycznie się zmniejsza. 

"Przykładowo w badaniu z 2006 roku odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56 proc., a z nowszych badań - z ubiegłego roku - 20 proc." - powiedział dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. 

Czarnecki zauważa, że w ostatnim czasie pojawiły się czynniki powodujące, że odsetek osób zdecydowanie sprzeciwiających się energetyce jądrowej spadł do najniższego poziomu w historii. Tymi czynnikami są m.in. wojna na Ukrainie i związany z nim kryzys na rynku energii elektrycznej. 

Skąd ta zmiana nastawienia?

Polacy dostrzegają w energii atomowej szansę na bezpieczeństwo energetyczne. Jako jeden z powodów tak wielkiej w przeszłości niechęci do elektrowni jądrowych, dr Czarnecki wskazał katastrofę w Czarnobylu. Wyjaśnił również skąd wzięła się ta zmiana w spojrzeniu na energetykę atomową.

“Słabnie pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się postrzeganie tej katastrofy, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej. Już teraz wiele osób ma świadomość, że przyczyną tej katastrofy była słabość radzieckich rozwiązań w tej dziedzinie” - twierdzi ekspert z ARC Rynek i Opinia. 

Warto przypomnieć, że w badaniu CBOS z 2006 r. aż 30 proc. ankietowanych uznało, że głównym powodem sprzeciwu wobec elektrowni jądrowych była możliwość wybuchu jądrowego.

Jego zdaniem badanie pokazuje, że obecnie jest sprzyjający klimat na działania w tym zakresie. Podkreśla jednak, że postawienie elektrowni atomowej nie rozwiąże wszystkich polskich problemów w energetyce. 

Energetyka jądrowa jest ekologiczna

Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści z posiadania energetyki jądrowej. Stanowisko Unii Europejskiej w tej dziedzinie również ewoluowało w ostatnich latach. Aktualnie energetyka atomowa jest akceptowalna jako rozwiązanie ekologiczne. 

“Bez wątpienia zmianę postrzegania energetyki jądrowej spowodowało również rozwinięcie technologii. Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że obecnie jest sprzyjający klimat na działania w tym zakresie” - dodaje dr Czarnecki. 

Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa ma powstać w gminie Choczewo i ma zostać oddana do użytku w 2033 r. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Próba

Badanie online zrealizowano od 28 lipca do 3 sierpnia br. metodą CAWI i miało charakter panelowy; przeprowadzono je wśród 1037 osób w wieku 18-65 lat. Próba miała charakter reprezentatywny pod względem płci, wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. 

Źródło: ARC Rynek i Opinia.

Zobacz również